امروز: جمعه, 02 فروردین 1398
محتوای خبر

هواپیماهای جنگی ترکیه از پرواز بر فراز سوریه بازماندند

29 آبان 1395 کد خبر : 988616046

 هواپیماهای جنگنده - بمب افکن ترکیه بخاطر تهدیدات موشکی سوریه، چند روزی است که از پشتیبانی هوایی عملیات گروه های مسلح مورد حمایت آنکارا در شهر الباب در شمال سوریه بازمانده اند.

 

به گزارش پیام دلیجان به نقل از ایرنا، جنگنده های ترکیه در حالی به خاطر هشدارهای سوریه از ورود به حریم هوایی سوریه باز مانده اند که مقامات ترکیه از پیشروی نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه موسوم به ارتش آزاد، با حمایت ارتش این کشور به سوی الباب و ممانعت از تلاشهای کردهای سوریه (PYD/YPG) برای پیوند دادن مناطق عفرین و منبج خبر می دهند. 

 

روزنامه های ترکیه دیروز (پنجشنبه) نوشتند که با این عملیات موضوع شکل گیری دالان کرد در شمال سوریه فعلا منتفی شده است.

 

روزنامه حریت امروز (جمعه) در تارنمای اینترنتی خود گزارش داد، جنگنده های ترکیه شش روز است نمی توانند بر فراز شمال سوریه پرواز کنند و این ناشی از تهدیدات دفاع موشکی سوریه است. 

 

این روزنامه با اشاره به اینکه 'به دنبال پیشروی نیروهای ارتش آزاد سوریه با حمایت نیروهای مسلح ترکیه از جبهه شمالی و غربی برای گرفتن الباب از دست داعش و جلوگیری از تلاشهای PYD/YPG برای برقراری ارتباط بین عفرین و منبج، تحولات دقت برانگیزی در منطقه رخ می دهد'، نوشت: یکی از این تحولات بازماندن جنگنده های ترکیه از پرواز بر فراز شمال سوریه طی شش روز اخیر است. 

 

به نوشته این روزنامه، 'ارتش سوریه برای آزاد ساختن الباب طرح جامعی برای عملیات هوایی دارد و بدین سبب با تایید روسیه، مانع از عملیات هوایی ترکیه در منطقه می شود و با فروریختن اطلاعیه هایی از طریق هوا بر روی شهر الباب به مردم هشدار داده است که به زودی چنین عملیاتی را انجام خواهد داد. 

 

حریت با یادآوری اطلاعیه دیروز ارتش ترکیه که در آن اعلام شده جنگنده های ترکیه در این روز نیز پروازی بر فراز شمال سوریه نکردند، افزود: جنگنده های ائتلاف بین المللی ضد داعش نیز از پیشروی نیروهای ارتش آزاد سوریه به سوی الباب پشتیبانی نمی کنند. 

 

جنگنده های ترکیه 19 اکتبر گذشته عملیات بزرگی را علیه مواضع گروه کرد و عرب موسوم به حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (PYD) در شمال سوریه انجام دادند و رسانه های ترکیه از کشته شدن بیش از 200 تن از این نیروها و از جمله نیروهای کرد مدافع خلق در این عملیات خبر داده بودند. 

 

این اقدام ترکیه با اعتراض سوریه روبرو شده بود و جنگنده های ترکیه به مدت سه هفته از ورود به حریم هوایی سوریه خودداری کردند. اما به دنبال سفر اول نوامبر (10 آبان) ارتشبد 'خلوصی آکار' رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه به مسکو و دیدار با ژنرال 'والری گراسیمف' همتای روسش، جنگنده های ترکیه در 12 نوامبر (22 آبان) عملیاتی را در شمال جرابلس علیه مواضع داعش انجام دادند.

 

ترکیه از 24 اوت گذشته عملیاتی را تحت عنوان سپر فرات در شمال سوریه شروع کرده و به گفته ارتش این کشور تا کنون بیش از یک هزار و 600 کیلومتر در منطقه از عناصر تروریستی داعش و سایر عناصر تروریستی پاکسازی شده است. ترکیه بر آن است تا منطقه ای امن به وسعت پنج هزار کیلومتر مربع در شمال سوریه به عرض نزدیک به 100 کیلومتر و عمق 50 کیلومتر ایجاد کند.

 

آنکارا با ادعای اینکه وجود عناصر تروریستی داعش و گروههای PYD/YPG تهدیدی علیه امنیت ملی و مرزهای بین المللی این کشور است، تاکید دارد این منطقه را از عناصر تروریستی پاکسازی و منطقه ای امن برای اسکان آوارگان سوری ایجاد خواهد کرد. 

 

از نظر ترکیه PYD/YPG شاخه ای از سازمان تروریستی پ.ک.ک است، ترکیه بیم آن دارد که این گروهها منطقه خودمختاری را در شمال سوریه تشکیل داده و تمامیت ارضی و امنیت ملی این کشور را به مخاطره بیندازند. 

 

انتهای پیام /
تگها: هواپیماهای جنگی ترکیه, پرواز بر فراز سوریه, پیام دلیجان