امروز: چهارشنبه, 28 آذر 1397
محتوای خبر

۶۰۰هزار اصله نهال رایگان تا پایان سال در استان مرکزی توزیع می شود

5 اسفند 1396 کد خبر : 9886110180

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در راستای ترویج درختکاری تا پایان جاری ۶۰۰ هزار اصله نهال به صورت رایگان در نهالستان منابع طبیعی اراک آماده توزیع است.

 

 

به گزارش پیام دلیجان: یوسف یوسفی اظهار داشت: به ازای هر چاله یک نهال توزیع خواهد شد و توزیع نهال بر اساس تقاضای افراد نیست، چرا که هزینه زیادی برای این تعداد اصله نهال شده و باید کاشته شوند و نتیجه‌بخش باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: در سال گذشته توزیع نهال با مشکلات متعددی روبرو بود بنابراین در اسفندماه سال جاری در توزیع  دقت نظر بیشتری صورت خواهد گرفت.

یوسفی افزود: عموم مردم ، کشاورزان، بخش های دولتی و غیر دولتی، مراکز صنعتی و... استان می‌توانند این نهال‌ها را برای ایجاد و توسعه فضای سبز دریافت کنند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۲۸۰ هزار اصله نهال صنوبر است که برای زراعت چوب این نهال تولید و توزیع خواهد شد، ادامه داد: زراعت چوب یک زراعت اقتصادی است که ظرف ۷ تا ۱۲ سال وابسته به مراقبت کشاورز می‌تواند به سن بهره‌وری برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته سن بهره‌وری درختان ۴۰ سال بود اما امروزه نهال اصلاح‌شده و دورگه‌ای در استان توزیع می‌شود که در مدت ۷ تا ۱۲ سال به بهره‌وری رسیده و در صنایع چوب، کاغذسازی، چوب بستنی و... مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

یوسفی اضافه کرد: مابقی نهال‌ها نیز نهال‌های غیرمثمر از قبیل زبان گنجشک، سرو خمره ای، افرا، ارغوان، کاتالپا، نیلک و... هستند، البته تلاش کرده‌ایم نهال‌های سنجد، توت ،سماق و زرشک را که چند منظوره می‌باشند را هم تولید و توزیع کنیم.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، توزیع نهال بر اساس میزان فضای در نظر گرفته‌شده و پس از تائید ناظران این اداره کل  و ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ها صورت می گیرد

مهر
تگها: ۶۰۰هزار اصله نهال رایگان, پایان سال, در استان مرکزی, توزیع می شود