امروز: شنبه, 30 شهریور 1398
محتوای خبر

مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان خبر داد: فعالیت ۵۷۰ کانون فرهنگی هنری مساجد در سطح استان مرکزی/رونمایی از پرتال و اپلیکیشن بچه‌های مسجد

10 اسفند 1396 کد خبر : 9886110247


مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی از فعالیت ۵۷۰ کانون فرهنگی هنری مساجد در سطح استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۰۵ کانون در نقاط شهری و ۲۶۵ کانون در روستاها فعالیت دارند.

حجت الاسلام مصطفی ذوالفقاری، مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی در گفتگو با پیام دلیجان؛ در آستانه سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه ۲۵ سال از آغاز به کار فعالیت‌ کانون‌های مساجد می‌گذرد، گفت: ۲۴ هزار کانون در مساجد شهری و روستایی کشور فعالیت دارند که تربیت آینده سازان متعهد و متخصص برای ایران اسلامی از اهداف این نهادهای فرهنگی و اسلامی است.

فعالیت ۵۷۰ کانون فرهنگی هنری مساجد در سطح استان مرکزی

وی ادامه داد: ۵۷۰ کانون فرهنگی هنری مساجد در سطح استان فعال هستند که از این تعداد ۳۰۵ کانون در نقاط شهری و ۲۶۵ کانون در روستاها فعالیت دارند و نزدیک به ۴۰ هزار نفر عضو این کانون‌ها هستند.

مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی گفت: با توجه به فعالیت مطلوب و حمایت‌هایی که در این سال‌ها از مجموعه کانون‌ها به عمل آمده است، امسال درخواست‌های مکرری برای تاسیس کانون داشتیم که صدور مجوز فعالیت برای ۲۰ کانون مورد موافقت قرار گرفت.

وی با تاکید براینکه مخاطبین کانون فرهنگی در رده‌های سنی مختلفی قرار دارند، افزود: باتوجه به انجام فعالیت‌ها یاین کانون‌ها در سطح مساجد، و حضور رده‌های مختلف سنی در این اماکن مذهبی بایستی برنامه‌ها به شیوه‌ای تدارک و اجرایی شود که همه از آن بهره‌مند شوند.

اجرای طرح «تلاوت نور» در مساجد استان

ذوالفقاری با اشاره به اجرای ۲۵ ساله طرح «تلاوت نور» در مساجد استان گفت: در این طرح یک صفحه از قرآن کریم بعد از نماز مغرب و عشا تلاوت و در بعضی مساجد ترجمه و تفسیر نیز بیان می‌شود از این‌رو مختص به رده سنی خاصی نیست.

مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای اجرای طرح «شکوفه‌های بهشتی» ویژه رده سنی پیش از دبستان، بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و به نوعی مغفول ماندن این گروه‌ها در سال‌های آتی تمرکز بیشتر کانون‌های مساجد در رده سنی کودک و نوجوان و قشر بانوان است.

فعالیت ۲۳ کانون فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی در رشته‌های تخصصی

وی با اشاره به اینکه در مجموع استان ۲۳ کانون تخصصی در رشته‌هایی مانند آموزش، پژوهش، قرآن، نماز، مهدویت، فناوری اطلاعات، تبلیغات، اردوها، کتابخانه، ورزش و غیره فعالیت دارند، اظهار کرد: این کانون‌ها برنامه‌های خود را در رشته‌های مذکور پیشنهاد و پس از بررسی در دبیرخانه استان اجرا و از حمایت‌های مادی و معنوی بهره‌مند می‌گردند.

ذوالفقاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را نهادهای مردمی دانست و گفت: این نهاد در بخش فضای مجازی نیز دغدغه‌مند است و در حال حاضر در بخش‌های مختلف با تشکیل گروه، کانال، وبلاگ و سایت فعالیت می‌کند.

رونمایی از پرتال و اپلیکیشن بچه‌های مسجد

وی ادامه داد: با توجه به فعالیت گسترده در فضای مجازی، ستاد کشوری نیز برای سال آینده برنامه‌های متنوعی تدارک دیده است. همچنین پرتال و اپلیکیشن بچه‌های مسجد در ۱۸ اسفند سالروز تاسیس و ربع قرن تلاش کانون‌های مساجد رونمایی می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه این پرتال و اپلیکیشن از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است، افزود: قابلیت شبکه‌سازی برای همه اعضای کانون‌های مساجد سراسر کشور و اطلاع از برنامه‌های یکدیگر و برخورداری از آموزش‌های مجازی یکی از صدها قابلیت این پرتال است.

تربیت نسل متعهد و متخصص اسلامی؛ هدف کانون مساجد

مسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی بیان کرد: سربازان فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سنگر کانون‌های مساجد در طول ربع قرن تلاش خالصانه خود از هیچ‌گونه امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبوده و نیستند، و تنها برای رضای خداوند متعال و پیشبرد اهداف نظام از جان، مال و گاهی آبروی خود هزینه کردند تا برای آینده این نظام و کشور نیروی متهد و متخصص تربیت کنند.

وی با تاکید بر اینکه این نهاد با کمترین امکانات مالی بهترین فعالیت‌ها را در حوزه کانون‌ها انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: شایسته‌تر آن است که مسئولان نظام قدر این نیروهای مخلص و مجرب کانون‌ها را بیشتر بدانند و از این سنگربانان فرهنگی حمایت کنند.

انتهای پیام/