امروز: شنبه, 30 شهریور 1398
محتوای خبر

به بهانه زادروز دانشمند و مجتهد بزرگ اسلام؛ «ملااحمد نراقی» و نظریه «ولایت فقیه»

12 اسفند 1396 کد خبر : 9886110265

بی‌تردید یکی از فقیهانی که بی هیچ تردیدی در تکامل، تثبیت و تبیین ابعاد نظریه ولایت فقیه نقش تعیین کننده داشته است و این نظریه را وارد مرحله جدیدی کرده، ‌فاضل محقق مولی احمد نراقی است.

 

به گزارش  پیام دلیجان؛ ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۹۶ مصادف با زادروز عالم بزرگ شیعه مرحوم  «ملا احمد نراقی»، معروف به «فاضل نراقی» است. این دانشمند و مجتهد بزرگ در سال ۱۱۸۵ هجری قمری مطابق با ۱۱۵۰ شمسی در نراق متولد شد.

 

شاگردان بسیاری از جمله آیت‌الله شیخ مرتضی انصاری، ملا علی مدد ساوجی کاشانی، حاج ملا مهدی نراقی، حاج میرزا ابوالقاسم نراقی، حاج میرزا محمد نصیر نراقی، آیت الله حاج میرزا ابوتراب نطنزی، مولا محمد حسن جاسبی، حاج ملا محمد نراقی، سید میرزا حبیب الله  کاشانی، حاج ملا محمدجواد نراقی، علامه سید شفیع جاپلقی بروجردی، حاج ملا محمد کزازی قمی، علامه فقیه شیخ محمدعلی آرانی کاشانی، سید میرزا احمد حسینی ساوجی، حاج ملا احمد گلپایگانی، سید علی بن خلیفه احسائی نجفی، شیخ محمد محمدی، شیخ علی محمد خان نظام الدوله صدر اصفهانی، ملا غلامرضا آرانی کاشانی، آیت الله حاج ملا علی خلیلی، آیت الله علامه فقیه شیخ محمد علی هزار جریبی، محمدحسن نجفی بن آقا محمد علی نجفی و ملا احمد نطنزی و... در مکتب این عالم عالیقدر تربیت یافتند.

 

بیشترین فعالیت ملا احمد نراقی در حوزه تربیت شاگران بود

 

حجت‌الاسلام سید احمد میر مهدی، رئیس حوزه علمیه امام خمینی اراک در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان؛ درباره آثار این اندیشمند و مجتهد عالیقدر گفت: ملا احمد نراقی یکی از شخصیت‌های برجسته علمی کشور است که در حوزه های اخلاقی، فقهی، اصول، و کلامی بی نظیر بود.

 

میرمهدی با اشاره به اینکه کتب ارزشمند فراوانی از این عالم ربانی به یادگار مانده است، اظهار کرد: هم اکنون بسیاری از کتب و آثار این عالم بزرگ دینی جایگاه خاصی در بین علمای حاضر دارد و در حوزه های علمیه تدریس می شود.

 

وی افزود: در حوزه اخلاق کتاب «معراج السعاده» از آثار این عالم بزرگ سال هاست که در حوزه های علمیه تدریس می شود و هم اکنون هم جایگاه ویژه ای در بین علما و روحانیون دارد. همچنین تلخیص و بازنویسی این کتاب نیز همچنان در حوزه های علیمه تدریس می شود.

 

رئیس حوزه علمیه امام خمینی اراک با تاکید بر اینکه در حوزه فقهی «ملا احمد نراقی» آثار متعددی از خود به جای گذاشته است، افزود: آثاری که بیشتر در این حوزه وجود دارد به عنوان مرجع هستند و بزرگان در نظریه پردازی از آنها استفاده می کنند.

 

میرمهدی با اشاره به اینکه نظریات این عالم ربانی در زمینه های اجتماعی، حقوقی و فقهی اسلام است، اظهار کرد: بیشتر نظریات ایشان را «شیخ انصاری» مورد بحث و بررسی قرار دارد و هم اکنون هم این نظریه ها در حوزه های علیمه مطرح هستند.

 

وی با تاکید بر اینکه بیشترین فعالیت «ملا احمد نراقی» در حوزه تربیت شاگرد بود، افزود: زمانی که در کاشان بودند با تاسیس حوزه علیمه کاشان به تربیت شاگردان بسیاری همت گمارد و در دوران فعالیت خود شاگردان بسیاری را نیز تربیت کرد که در حوزه دینی نقش اثرگذاری داشتند.

 

رئیس حوزه علمیه امام خمینی اراک با بیان اینکه «ملا احمد نراقی» جزو اولین کسانی بودند که نظریه «ولایت فقیه» را مطرح کردند، خاطرنشان کرد: ایشان در نظریه خود اعلام کرد که ولایت فقیه صلاحیت تشکیل حکومت اسلامی را دارد.

 

شهردار سابق نراق:

تألیف بیش ۴۰ جلد کتاب از ملا احمد نراقی به یادگار مانده است

 

محمود مرادی شهردار سابق نراق در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان؛ گفت: شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی) و بیش از ۱۰۰ نفر از مشاهیر نامدار است.

 

وی در خصوص ملا احمد نراقی گفت: این عالم بزرگ در سن ۲۳ سالگی به درجه اجتهاد نایل شد و بعد از پدر مرجعیت عام را در کاشان و حوزه علمیه ای که در این شهر تاسیس شده بود را عهده دار شد.

 

شهردار سابق نراق تصریح کرد: ملا احمد نراقی در حوزه سیاسی صاحب نظریه ولایت فقیه است، به تعبیر رهبر معظم انقلاب اولین فقیه که در خصوص نظریه ولایت فقیه نظریه سریع و روشنی را مطرح کردند ملا احمد نراقی بوده است.

 

وی با بیان اینکه ملا احمد نراقی قایل به حکومت فقها بود بیان کرد: در جنگ دوم میان ایران و روسیه، فتوای جهاد بر علیه روسها را صادر کردند.

 

مرادی اعلام کرد: ملا احمد نراقی نزدیک به دوسال در میدان این جنگ در تبریز حضور داشتند و با خیانتی که عباس میرزا نسبت به این عالم داشتند، نراقی مجبور به ترک جنگ می شود. آن جنگ منجر به شکست ایران و عهدنامه ترکمنچای می شود.

 

شهردار نراق با بیان اینکه ملا احمد نراقی مرجع بزرگی برای جهان اسلام بود بیان کرد: این عالم در دوران زندگی خود شاگردان بزرگی را تربیت کردند و تالیف بیش از ۴۰ کتاب در حوزه های مختلف فقه، اصول و دیوان اشعار را داشته اند.

 

بی‌تردید یکی از فقیهانی که بی هیچ تردیدی در تکامل، تثبیت و تبیین ابعاد نظریه ولایت فقیه نقش تعیین کننده داشته است و این نظریه را وارد مرحله جدیدی کرده، ‌فاضل محقق مولی احمد نراقی است.

 

ملا احمد نراقی در اول شب یکشنبه بیست و سوم ربیع الثانی سال ۱۲۴۵ هجری قمری به دلیل بیماری وبای عمومی گسترده در کاشان و اطراف آن (از جمله نراق)  در نراق وفات کرد و در نجف، در صحن علی بن ابیطالب، در کنار آرامگاه پدرش تدفین شد.

 

انتهای پیام/
تگها: بهانه, زادروز, دانشمند, مجتهد بزرگ اسلام, «ملااحمد نراقی», نظریه, «ولایت فقیه», پیام دلیجان