امروز: سه شنبه, 26 شهریور 1398
محتوای خبر

اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی متولی غار نخجیر است

14 اسفند 1396 کد خبر : 9886110287

 

 

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی متولی غار نخجیر است.

 

به گزارش پیام دلیجان؛ مهدی زندیه‌وکیلی ظهر امروز در نشست اعضای کارگروه گردشگری استان مرکزی اظهار کرد: مشکلات زیربنایی منطقه آبگرم محلات با تاکید بر توسعه گردشگری پایدار در دستور کار تمام دستگاه‌های متولی قرار گیرد، زیرا یک کلونی 20 میلیونی در اطراف این منطقه، می‌تواند یک منبع درآمدی مناسب برای استان باشد.

 

وی تصریح کرد: منطقه نمونه گردشگری آبگرم محلات یک پتانسیل بی‌بدیل گردشگری در استان است که مظلوم واقع شده و برای توسعه به همکاری دستگاه‌های متولی نیاز دارد، از این رو بحث زیرساخت‌ها مانند آب و فاضلاب، خدمات ارتباطی، مسیرهای دسترسی و روشنایی منطقه باید در اسرع وقت مرتفع شود تا بتوان گردشگران بیشماری را جذب این منطقه کرد.

 

معاون عمرانی استاندار مرکزی افزود: در اطراف این منطقه، استان‌های اصفهان، تهران، همدان و مرکزی با پتانسیل جمعیتی 20 میلیونی قرار دارند که می‌توانند این منطقه نمونه را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند، اما پیش از این باید بنای توسعه مطلوب بر مبنای گردشگری این منطقه گذاشته شود.

 

زندیه‌وکیلی در ادامه گفت: سازمان صنعت و معدن باید طبق مصوبه شورای عالی معادن، بحث خلع ید معادن اطراف این منطقه را پیگیری و مشکلات موجود آن را رفع کند، همچنین برای رفع مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه نیز باید یک دستگاه بی تی اس در منطقه نصب و خطوط ثابت نیز به متقاضیان عرضه شود تا بتوان گام به گام مشکلات را رفع و توان پذیرش گردشگر منطقه را بالا برد.

 

وی بیان کرد: طبق مصوبه‌های گذشته، اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی متولی غار نخجیر است، از سوی دیگر باید به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای توسعه عرصه و حریم این غار باشیم و با طرحی همه جانبه و زیست محیطی بنای توسعه گردشگری این منطقه را گذاریم.

 

معاون عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: در بحث واگذاری غار به تعاونی شرکت عمران شهرستان دلیجان نیز بنده در این تعاونی توان لازم برای متولی بودن این مجموعه را نمی‌بینم از این رو طبق مصوبات گذشته اداره کل میراث فرهنگی متولی این غار خواهد بود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: طرحی 300 هکتاری برای توسعه گردشگری پایدار منطقه آبگرم محلات در نظر گرفته شده که برای پیشرفت به همپوشانی سازمانی نیاز دارد.

 

سید محمد حسینی افزود: در این طرح کلی، مسیرهای دسترسی، کاربری‌ها و نوع توسعه مشخص شده اما اقدامات صورت گرفته برای توسعه زیر بنایی آن مطلوب نبوده است.

 

وی تصریح کرد: 40 درصد ویلاهای اقامتی این منطقه بازسازی شده و مجوزهای لازم برای آنها صادر گشته، اما همچنان مباحث زیر بنایی، سنگ اول توسعه منطقه است که باید سریعا کمبودهای آن رفع شود تا شاهد رشد اقتصادی منطقه از درگاه گردشگری باشیم.

 

فرماندار دلیجان و محلات نیز در این جلسه گفت:  بدون توسعه فناوری اطلاعات بحث توسعه گردشگری بی معنی است، چراکه در حال حاضر خطوط ثابت تلفن در منطقه وجود ندارد و از سمت دیگر آنتن‌دهی خطوط همراه نیز به هیچ عنوان مطلوب نیست، همین مسئله به تنهایی دافع گردشگر خواهد بود.

 

محمد کردی افزود:قبل از اجرا کردن طرح توسعه و یا بازسازی واحدهای موجود، باید مشکل آب و فاضلاب منطقه حل شود تا مجددا در سال‌های آینده به مشکل اساسی دیگری برخورد نکنیم.

 

انتهای پیام/
تگها: اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی, متولی غار نخجیر