امروز: سه شنبه, 01 بهمن 1398
محتوای خبر

70 درصد اراضی استان مرکزی از نعمت آبیاری تحت فشار بی‌بهره است

14 اسفند 1396 کد خبر : 9886110290

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: ۷۰ درصد اراضی کشاورزی استان هنوز هم از نعمت آبیاری تحت فشار بی بهره است.

 

 

به گزارش پیام دلیجان؛  مجید آنجفی در آیین نکوداشت بهره‌برداران نمونه و تولید‌کنندگان برتر استان مرکزی، عنوان کرد: بخش کشاورزی با بحران جدی کمبود منابع آبی روبروست، این بحران نگران کننده است و می‌تواند یک فاجعه را ایجاد کند، حوزه آبیاری تحت فشار اولین اولویت بخش کشاورزی است، اما علی‌رغم اینکه در طول دهه اخیر فعالیت زیادی برای گسترش آن انجام شده اما کماکان تنها ۳۰ درصد اراضی قابل کشت تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است و در سال‌هایی که قطره قطره آب برای ما باارزش است، هنوز هم ۷۰ درصد اراضی کشاورزی استان از نعمت آبیاری تحت فشار بی‌بهره است.

وی افزود: امروزه با بحث‌های جدی‌تری در خصوص مشکل کمبود آب مواجه هستیم، در حال حاضر به نظر می‌رسد که حتی آبیاری تحت فشار نیز چاره مشکل نیست و ما باید به سمت کشت‌های فشرده، کشت‌های گل‌خانه‌ای و آبیاری قطره‌ای پیش رویم، این مهم نشان از وجود چالش جدی در این زمینه دارد و حل این چالش نیازمند سیاست‌های کلان کشوری است، همچنین یکی از مشکلات حوزه آبیاری تحت فشار، مشکل نظام مالکیت اراضی است که این موضوع مانعی جدی برای گسترش این آبیاری ایجاد کرده است.

آنجفی اظهار کرد: طبق روال معمول هر ساله رکورد‌گیری‌هایی از بخش‌های مختلف تولید در زیر شاخه‌های بخش‌ کشاورزی انجام می‌شود، در این فرایند علاوه بر پایش دقیق، کمیته‌های فنی مستمری در سازمان وجود دارند که با هماهنگی تشکل‌های بخش کشاورزی اینگونه فعالیت‌ها را انجام می‌دهند، در این راستا صدها مورد نمونه‌گیری از تولیدات انجام می‌شود که از میان، برخی به عنوان برگزیده انتخاب می‌شوند، در حال حاضر از بین ۱۶۵ پرونده‌ای که در این زمینه وجود داشت، ۵۹ نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند که در این همایش از آنها تجلیل خواهد شد، همچنین امسال دو نفر از استان مرکزی به عنوان برگزیدگان ملی انتخاب شدند.

وی بیان کرد: فاصله بین میانگین‌های تولید و رکوردهایی که وجود دارد، خلاء بخش کشاورزی است، استان مرکزی از وضعیت اقلیمی متفاوتی برخوردار است در نتیجه تنوع کشت محصولات در این منطقه زیاد است، همچنین توانمندی‌های خاص کشاورزان استان سبب شده که بخش کشاورزی از مزیت‌های مطلوبی بهره‌مند باشد.

وی با اشاره به اینکه در استان مرکزی آمار تولیدات بخش کشاورزی افتخار‌آمیز است، بیان کرد: استان مرکزی در تولید محصولات باغی، تولید گل و گیاهان زینتی، ماهیان زینتی و غیره رکوردار است، در طول سال‌های گذشته و بویژه بعد از انقلاب اسلامی در یکسری رشته‌های بخش کشاورزی موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده که   این مهم قابل تقدیر است، اما هنوز جای کاری زیادی در این حوزه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

آنجفی با اشاره به کاهش میانگین بارندگی طی ۶۳ سال اخیر، گفت: با وجود تمام مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت، اما پرداخت طلب گندمکاران استان مرکزی به صورت ۱۰۰ درصدی انجام شده است، البته تاخیر‌های زیادی در خصوص پرداخت‌ها ایجاد شد که این موضوع به هر حال حق کشاورز نیست.

وی اظهار کرد: یقینا نگاه سازمانی ما واگذاری کار مردم به خودشان است، آئین‌نامه‌های نیز در این راستا ابلاغ شده و در همین راستا بخشی از کار به بخش خصوصی و تشکل‌ها واگذار شده، ایده‌آل ما اینست که در سال‌های آتی خانه تشکل‌های بخش کشاورزی مجموعه بزرگی باشد و سازمان جهاد کشاورزی محدود به یک ساختمان کوچک و چابک شود و تمام امور مردم در تشکل‌ها انجام شود، فعالیت‌های خوبی نیز در این زمینه در حال انجام است.

آنجفی در خصوص تنظیم قیمت بازار شب عید، ادامه داد: این مهم در اختیار خود تشکل‌ها قرار گرفت که نشان از اعتماد مطلوب به آنها در این زمینه است، بر این اساس تشکل‌ها بایستی جایگاه خود را بشناسند، همچنین سازمان جهاد کشاورزی جدا از تشکل‌ها نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه سهم بخش کشاورزی هیچگاه به طور کامل ادا نشده، اظهار کرد: در کلان کشور به بخش کشاورزی به چشم یک ستون و محور نگاه نمی‌شود، به عنوان مثال قرار بوده حدود ۲۰ درصد از سهم تولید ناخالص ملی به بخش کشاورزی تسهیلات بانکی پرداخت شود و این میزان هیچگاه از هشت درصد بالاتر نرسید، در استان ما بانک‌ها این وام‌ها را با نرخ سود ۲۱.۵ درصد اعطا می‌‌کنند که به صرفه نیست و لازم است در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود.

به گزارش ایسنا، نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: سرمایه اصلی هر انسانی فکر و عمل اوست، لذا خدای متعال به وجود تولید‌گران مباهات می‌کند، چراکه آنها گنجینه و ثروت اصلی جامعه هستند.

حجت‌الاسلام توکلی با بیان اینکه پیامبر دست پینه بسته کشاورز را بوسه زد، گفت: این موضوع یک افتخار برای تولید‌گران است، اصلاح روش‌های کشاورزی به منزله رونق تولید است، همچنین در جامعه ما نباید تولید متوقف شود چراکه جامعه تکیه بر تولید‌گران دارد، ما نباید برای تامین سبد غذایی خود بر بیگانگان تکیه زنیم.

وی اظهار کرد: امروز سیاست‌های نظام ما را به سمت خودکفایی پیش می‌رود و در همین راستا بار تولید جامعه به دوش تولید‌گران است، آنها محور اساسی جامعه محسوب می‌شوند. ارتقا کیفیت فراورده‌های تولیدی و ترویج روش‌های تولید محصول پاک گامی ارزنده است.

به گزارش ایسنا در پایان این مراسم از حدود ۶۰ نفر از بهره‌برداران نمونه و تولید‌کنندگان برتر تحلیل بعمل آمد.


انتهای پیام
تگها: 70 درصد اراضی استان مرکزی, آبیاری تحت فشار, بی‌بهره