امروز: یکشنبه, 05 خرداد 1398
محتوای خبر

هفت اثر تاریخی دلیجان در انتظار ثبت ملی

7 شهریور 1394 کد خبر : 988611491

به گزارش پیام دلیجان، اسماعیل شراهی، مدیر پژوهش و باستان شناسی میراث فرهنگی استان مرکزی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: پرونده هفت بنای تاریخی در شهرستان دلیجان در دست تهیه و تدوین برای ثبت در آثار ملی قرار گرفت و این میراث کهن شامل ساختمان موزه در شهر دلیجان، منزل یوسفی ها در شهر نراق، آسیاب آبی نراق، مسجد امام حسن(ع) روستای بیجکان، عمارت تالار در روستای باران جاسب، محوطه باستان شناسی در روستای قالهر است.

 

مدیر پژوهش و باستان شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: اردیبهشت ماه سال جاری نیز قنات بهریار دلیجان که قدمت آن به سده های چهارم تا پنجم قمری برمی گردد، ثبت ملی شد.

 

شراهی در ارتباط با این قنات تاریخی متعلق به قبل از دوره صفویه گفت: طول این قنات سه و نیم کیلومتر و شامل دو شاخه بزرگ و کوچک با چهار مادر چاه است که در یک محل در انتهای سرچشمه به هم می پیوندد .

 

وی بیان کرد: بر اساس مستندات و مدارک موجود و مطالعات باستان شناسی این قنات مربوط به قبل از دوره صفویه و سده های ششم و هفتم قمری است. 

 

مدیر پژوهش و باستان شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: فرآیند ثبت در فهرست آثار ملی شامل جمع آوری اطلاعات در مورد بنای تاریخی و تهیه پرونده، ارسال به کمیته برای بررسی، تایید نهایی و ثبت ملی است.

 

شراهی گفت: آب و هوای مناسب، مناظر زیبای طبیعی و واقع شدن در مسیر شاهراه ارتباطی شمال به جنوب از مزیت های شهرستان دلیجان است.

 

شهر نراق بیش از ۹ خانه تاریخی با قدمت ۲۰۰ سال را در دل خود جای داده و خانه فاضلین نراقی(ملا احمد و ملامهدی نراقی) که از علمای شیعه و مفاخر استان مرکزی هستند در این شهر بیش از ۲۸۰ سال قدمت دارد.

 

گفتنی است تاکنون ۴۴ مورد از آثار تاریخی دلیجان ثبت ملی شده و غار چال نخجیر، آب انبارهای نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسرا و پل دودهک، قلعه و غار کهک و منطقه نمونه گردشگری جاسب و اردهال از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان دلیجان هستند.

 

انتهای پیام/ک