امروز: یکشنبه, 06 خرداد 1397
محتوای خبر

معادن به "راونج" رحم نمی‌کنند

8 شهریور 1394 کد خبر : 988611495

به گزارش پیام دلیجان، ابوالقاسم محمدی، دهیار روستای راونج از توابع شهرستان دلیجان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در خصوص وضعیت تخریب‌ها و آسیب‌های ناشی از فعالیت معادن به این روستا گفت: روستای راونج با جمعیت ثابت 500 نفری در 27 کیلومتری شهر دلیجان قرار دارد و فعالیت سه معدن در این منطقه مشکلات بسیاری را به روستا تحمیل کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه در اطراف روستا معادن زیادی وجود دارد، اما فعالیت سه معدن آسیب‌های بسیاری را ایجاد کرده است، افزود: مهمترین معدن فعال در منطقه که در سه کیلومتری روستا قرار دارد، معدن سرب است که تخریب‌های زیست‌محیطی و آلودگی هوا را در روستا ایجاد کرده است.

 

محمدی تصریح کرد: سرب آلودگی‌های بسیاری را ایجاد می‌کند و استخراج آن مراتع و احشام منطقه را متأثر کرده است. علاوه بر فعالیت‌های معدنی دپوی مواد زائد حاصل از استخراج سرب در یک کارخانه‌ در این منطقه که عملاً ‌بدون پوشش و سقف انجام شده است.

 

وی با اشاره به اینکه علاوه بر معدن سرب دو معدن آهن نیز در منطقه فعالیت دارد که اکتشاف و استخراج معادن مراتع و منابع اطراف روستا را تخریب کرده است، فاصله معدن آهن تا روستا را هشت کیلومتر عنوان کرد و گفت: فعالیت این معدن باعث شده است که مراتع چرای دام از دست برود و احشام نمی‌توانند برای چرا به مناطق اطراف این معادن نزدیک شوند.

 

دهیار روستای راونج تاکید کرد: فعالیت این معادن خسارات زیادی را به منطقه وارد کرده است و بهره برداران تلاشی در جهت کاهش تخریب‌ها ندارند.

 

وی افزود: ضرورت دارد که معادن بخشی از درآمد خود را صرف رفع مشکلات ایجاد شده در روستاها کنند، اما تاکنون هیچ پرداختی در این راستا صورت نگرفته است.

 

محمدی افزود: حتی نظارت‌ها و اخطارهای مسئولین محیط‌زیست شهرستان نیز کارساز نبوده است، آنها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و به راحتی اراضی محیط‌زیست و هوای اطراف خود را تخریب و آلوده می‌کنند.

 

انتهای پیام/ک