امروز: جمعه, 25 آبان 1397
محتوای خبر

15 هزار گردشگر از غار چال نخجیر شهرستان دلیجان بازدید کردند

8 مهر 1394 کد خبر : 988611608

به گزارش پیام دلیجان، "سید محمد حسینی" مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تعداد بازدیدکنندگان از این اثر ملی طبیعی در شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش دارد. 

 

وی بیان کرد: 450 نفر از بازدید کنندگان امسال غار چال نخجیر از کشورهای فرانسه، آلمان، اتریش و کشورهای آسیای میانه بودند که در قالب تورهای گردشگری و غارنوردی با زیبایی های بکر طبیعی در این غار آشنا شدند. 

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد: غار چال نخجیر یک دریاچه در انتهای غار و مسیرهای فرعی زیبا و متعددی دارد که به منظور توسعه گذرهای عبوری، 400 متر کف سازی و نصب سیستم دوربین های الکترونیکی مدار بسته در آنها به 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

 

حسینی یادآور شد: چهار میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی در سال جاری برای ساخت محل انتظار جلوی در ورودی غار، تعمیر و تجهیز سیستم روشنایی، تامین آب آشامیدنی، نصب تابلو، بهسازی سرویس های بهداشتی و نمازخانه این اثر طبیعی ملی هزینه شده است. 

 

وی بیان کرد: غار چال نخجیر به عنوان یکی از شگفت انگیزترین و جذاب ترین غارهای آهکی دنیا در محدوده 300 هکتاری منطقه نمونه گردشگری شهرستان دلیجان قرار دارد و تقویت زیرساخت های آن به منظور جذب موثر گردشگران داخلی و خارجی در اولویت برنامه ها است. 

 

وی گفت: منطقه نراق و دلیجان با ابنیه تاریخی، فرهنگی و طبیعی متعدد یکی از کانون های مهم گردشگری استان مرکزی محسوب می شوند که باید برنامه جامع و کارآمدی را در بهره وری بالا از ظرفیت های این قطب در ایجاد رونق صنعت گردشگری اعمال کرد. 

 

غار چال نخجیر در سال 1368 توسط یک گروه کوهنورد کشف شد و در سال 1380 عملیات بازسازی و نورپردازی در آن به طول 12 کیلومتر توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی انجام شد. 

 

این غار دارای مجموعه ای زیبا از سنگ های مرجانی و آهکی با قدمت چند میلیون ساله است و برآوردها حاکی از آن است که قدمت این غار به حدود 70 میلیون سال می رسد و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است. 

 

این غار جزء غارهای آهکی، طبقاتی و زنده دنیا محسوب می شود و از سه طبقه تشکیل شده است. 

 

علت شکل گیری این غار، حرکت گسل معکوسی بوده که در منطقه کارستی واران وجود داشته و از نظر زمین شناسی دوره تشکیل آن با الیگوسن پایانی می رسد. 

 

95 درصد از دیواره های غار پوشیده از رسوبات آهکی و بقیه سنگی است و تاکنون یکهزار و 200 متر از غار برای بازدید عموم کف سازی، ایمن سازی و نورپردازی شده است. 

 

تهویه طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیزاست، در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدید کنندگان با کمبود اکسیژن روبه رو نمی شوند.

 

این غار در 10 کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به نراق واقع شده است. 

 

غارهای آزادخان، آسیلی، آقداش، امجک، باباگرگر، رباط، سرو، سفیدخانی، سوراخ گاو، سوله خونزا، شاه بلبل، شغال دره،عین هوویکه چاه، باغ مراد، بالا دام دام، یکه دام دام، سرچشمه، غار سیجان، غار صادق علی، طاق رچه، غار علی خورنده،کروگان و غار یخچال از جمله غارهای زیبا در استان مرکزی است.

 

انتهای پیام/ک