امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

وقتی سیستم پایش آلودگی هوا از مشاهدات جا می ماند؛ تناقض استانداردهای آلودگی هوا از نگاه مسئولین و دودی که به گلوی مردم استان مرکزی می رود

6 دی 1394 کد خبر : 988612117

تناقص اعلام آلایندگی هوای اراک از سوی هواشناسی و محیط زیست مردم را دچار سردرگمی کرده است.

 

به گزارش پیام دلیجان به نقل از دیار آفتاب؛ شهر اراک به دلیل ویژگیهای اقلیمی و به دلیل محاط شدن توسط ارتفاعات، وجود کویر (تالاب میقان) در پنج کیلومتری شمال شرقی که در تابستانها منبع تولید گرد و غبار و در زمستانها منبع تولید مه است، همچنین پدیده وارونگی دما در فصول پاییز و زمستان و عدم جریانهای جوی تاثیر گذار به منظور انتشار آلاینده ها از نظر طبیعی بسیار مساعد شرایط تثبیت آلودگی هوا است.

 


البته مردم اراک چند وقتی است که به این شرایط عادت کرده اند و خودشان با مشاهده آسمان پی می برند که هوای اراک سالم هست یا نیست.

 

شاید محیط زیست هم در این فکر است که با اعلام نکردن میزان آلایندگی هوا بتواند تعدادروزهای آلوده در سال را کاهش دهد.اما گزارشهای هواشناسی از شبکه ملی و اخبار سراسری با برخی موارد اعلام شده در استان مرکزی تفاوت داشته و آلوده بودن هوا را قطعی و در شرایط هشدار بیان کرده است.

 


آلودگی هوای اراک و شازند کمتر از استاندارد است

کارشناس مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: آلودگی هوای صبح امروز (یکشنبه) در شهرستان های اراک و شازند کمتر از استاندارد بوده است.

علیرضا محرابیان کارشناس مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب، گفت: براساس اطلاعات مرکز پایش آلودگی، میزان ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون در هوای اراک ساعت ۷ صبح امروز به ۲۱ واحد رسیده، در حالی که استاندارد این ذرات در هوا ۳۰ واحد است که این میزان شاخص نشان دهنده هوای سالم است.


محربیان اظهار کرد: میانگین غلظت آلاینده های هوای اراک در شبانه روز گذشته نیز ۲۴ واحد گزارش شد که بیانگر وضعیت عادی هوا در این شهر است.

کارشناس مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: ورزش باد در استان باعث شده آلایندگی کمتری را شاهد باشیم.

وی به وضعیت آلودگی شازند هم اشاره کرد و گفت: میزان ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون در هوای شازند طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ واحد و لحظه ای در ساعت هفت صبح ۲۶ بوده است که در شازند هم شرایط عادی است.

محرابیان ادامه داد: در سال جاری حدود ۳۰ روزناسالم را در اراک شاهد بوده ایم.


به دلیل انباشت آلاینده‌ها؛

میزان آلودگی هوا در شهرهای صنعتی استان مرکزی زیاد است


کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: به دلیل انباشت آلاینده‌ها میزان آلودگی هوا در شهرهای صنعتی استان مرکزی زیاد است.

محمدرضا احمدی کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب، گفت: بر اساس بررسی نقشه‌های هواشناسی استقرار شرایط پایدار بر روی استان تا اواسط روز سه شنبه موجب افزایش آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوای شهرهای صنعتی استان مرکزی می‌شود.

احمدی اظهار کرد: سکون هوای مرکزی تا اوایل روز سه شنبه انباشت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوای اراک و سایر شهرهای صنعتی استان را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: از بعد ازظهر روز سه شنبه تا پایان هفته ورود یک سامانه ناپایدار باعث بارش برف و باران در غرب، مرکز و شمال استان خواهد شد.


کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی با اشاره به اینکه طی دو روز آینده شاهد افزایش آلاینده ها به دلیل سکون هوا در اراک و شهرهای صنعتی خواهیم بود گفت: البته میزان این آلایندگی به دلیل اینکه هوا نسبت به هفته گذشته کمتر گرمتر شده است میزان آلایندگی نسبت به هفته قبل کمتر شده است ولی به هر حال آلودگی وجود دارد.

هرچند آلایندگی هوا از چشم کارشناسان و دستگاه های سنجش محیط زیست استان دور مانده است ولی مردم و هواشناسی همچنان آلودگی را احساس می کنند.


یکی از شهروندان اراکی در گفتگو با خبرنگار دیارآفتاب،گفت: من نمی دانم که کارشناسان محیط زیست به چه دلیل می گویند که هوای اراک آلوده نیست.


وی ادامه می دهد: وقتی این آلایندگی با چشم قابل مشاهده و هوای اراک را تیره کرده است کاملا مشخص است که هوا آلوده است.


این شهروند اراکی می افزاید: من به دلیل حساسیتی که نسبت به آلودگی دارم روزهایی که هوا آلوده باشد سوزش چشم و گلو پیدا می کنم و امرز هم این شرایط برایم به وجود آمده است.


وی ادامه داد: امیدوارم محیط زیست استان با گزارش های دقیق و کارشناسی شده مردم را به موقع نسبت به آلودگی هوا مطلع کنند تا افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند در روزهای آلوده کمتر از منزل خارج شوند.

 

سیستم های سنجش آلودگی هوای اراک نیازمند ارتقاء


سیاوش آقاخانی، مدیرعامل خانه‌ سازمان‌های مردم‌ نهاد استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی دیار آفتاب، گفت: متاسفانه هنوز اقدامات اثربخش و تصمیمات قاطعی که باید در خصوص کاهش آلودگی هوا گرفته می شد گرفته نشده است.

آقاخانی با اشاره به اینکه در دوره های مختلف به بهانه های متفاوت مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا زیر پا گذاشته می شود یادآور شد: امروز هم به بهانه تامین برق کشور نیروگاه شازند از مازوت استفاده می کند.

وی ادامه داد:یک خلاء بزرگ در برنامه مدیریتی مدیران استان این است که از ظرفیت های مردمی در جهت کاهش آلودگی استفاده نمی کنیم.

مدیرعامل خانه‌ سازمان‌های مردم‌ نهاد استان مرکزی با اشاره به اینکه نیازمند سرمایه گذاری و ارتقاء سیستم های سنجش آلایندگی در اراک هستیم افزود: در حال حاضر آلایندگی به نام HF داریم که سیستم های سنجش آلایندگی هوا سنسور اندازه گیری آن را ندارد.

آقاخانی اظهار کرد: این در شرایطی است که اگر این نوع آلایندگی به دیگر آلاینده ها اضافه شود شرایط خیلی بحرانی تر خواهد شد.

وی ادامه داد:البته محیط زیست استان هم باید بدون هیچ ملاحظه ای طبق قانون وظیفه خودش را انجام دهد و روزهایی که آلاینده است به مردم اعلام کند.

کلان شهر اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است.

 

انتهای پیام/
تگها: آلودگی هوا, آلودگی هوای دلیجان, در دلیجان, پیام دلیجان, اخبار دلیجان