امروز: سه شنبه, 01 خرداد 1397
محتوای خبر

آیین سنتی نخل گردانی در شهر نراق برگزار می گردد

10 فروردین 1393 کد خبر : 9886125

آئین های عزاداری به فراخور فرهنگ و شیوه های مرسوم هر منطقه از کشورمان به شکل های مختلف و با رسم و رسوم متنوع برگزار می شود .

سال هاست  در شهر نراق در سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) آیین سنتی نخل گردانی  برگزار می گردد.

صبح روز عزاداری همه مردم کوچک و بزرگ با لباس های مشکی می آیند تا در عزای دخت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) شرکت کنند. این مراسم همراه با سینه زنی و زنجیرزنی و حرکت هیات مذهبی شهر است.

صبح زود برخی از جوانان با حضور در کنار نخل های شهر با پوشش پارچه های مختلف لباس عزا را بر تن نخل ها می پوشانند و با ذکر یا علی یا زهرا، نخل را از محل و جایگاه خود حرکت داده و آن را در میدان اصلی شهر می آورند.

نخل به مثال تابوت عزا در بین مردم است. شکل آن به مانند تابوتی تو خالی درست شده و داخل آن دارای فضای توخالی است و دارای چندین پایه در اطراف و جلو است که در نراق هر پایه از دوران قدیم به نام طائفه ای بوده و نسل به نسل به فرزندان آنها رسیده است و به این دلیل هر پایه به نام خانواده یا خاندانی در نراق نام گرفته است. نخل دارای یک راهنما یا مسئول است که در روی آن قرار گرفته و در بالای آن به ذکر مصیبت و نوحه خوانی می پردازد. هنگامی که مراسم عزاداری شروع می شود بعد از آخرین هیئت مردم و کسانی که نخل را همراهی می کنند پشت سر هیئت عزادار نخل را بر روی دوش می گیرند و آن را پس از گذراندن مسیری تا جلوی درب مسجد جامع می برند و بعد از یک برنامه یک ساعته عزاداری و سخنرانی مجدداً آن را به محل اولیه آن رجعت می دهند. در بسیاری از شهرهای کشورمان این مراسم سنتی رایج است و این برنامه به عنوان یک مراسم سنتی مذهبی است.

یادآور می شود مراسم سنتی نخل گردانی در ایام شهادت پنچ تن آل عبا در شهر نراق برگزار می گردد.