امروز: سه شنبه, 02 بهمن 1397
محتوای خبر

ثبت سه اثر معنوی دلیجان در فهرست آثار ملی

2 بهمن 1394 کد خبر : 988612504

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: سه اثر معنوی (ناملموس) شهرستان دلیجان به ثبت ملی رسید.

 

به گزارش پیام دلیجان، اسماعیل شراهی مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، افزود: این آثار معنوی شامل فن و مهارت تهیه جوزغند نراق، گویش راجی و نظام تقسیم آب قنات بهریار دلیجان روز گذشته در لیست آثار معنوی کشور به ثبت رسیدند.


وی ادامه داد: جوزغند نوعی شیرینی قدیمی منحصر به فرد در منطقه دلیجان و سوغات ویژه شهر نراق است که شیوه تهیه آن سینه به سینه از نسل های قبل به زنان و دختران نراق منتقل شده است.


مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در ارتباط با تهیه جوزغند گفت: برای تهیه این شیرینی هلو، زردآلو، آلو محلی پوست کنده در معرض آفتاب قرار می گیرد تا نیمه خشک شود و پس از چند روز آفتاب خوردن هسته آن را خارج کرده و به جای آن مخلوطی از آرد مغز بادام، گردو، شکر، هل و آرد نخودچی قرار می ریزند.


وی ادامه داد: این مخلوط خوراکی دوباره در آفتاب گذاشته می شود تا به طور کامل خشک شود و شیرینی تهیه شده توسط یک رشته نخ به شکل دانه های تسبیح به هم متصل می شود و آن را در محل خشک و خنک برای مصرف آجیل شب عید و ایام زمستان ذخیره می کنند.


شراهی گفت: این ماده خوراکی به غیر از هلوی محلی (اَلگ) با میوه آلو، انجیر، گلابی و انگور هم تهیه می شود.


وی اظهار کرد: گویش راجی که مردم دلیجان بدان سخن می گویند (راجی،رایجی)بازمانده زبان باستانی ایران و معرب ری است.


وی اظهارکرد: این واژه ازدو جزء راج وی شکل گرفته است ودر مکتب تاریخی گاه به صورت گویش رازی ازآن نام برده شده است و راج معرب راگ است که درزبان پهلوی نام شهرری بوده است.


شراهی گفت: این زبان درمنطقه تیمره ازمناطق مرکزی ایران و درشهرهایی چون دلیجان، نیمور،محلات، نراق،میمه وجوشقانقالی صحبت می شده و اکنون فقط درشهردلیجان بقایای بعضی لغات آن برجای مانده است و ریشه واژه های این زبان اززبان قوم مادها می باشد.


وی در ارتباط با قنات بهریار دلیجان گفت: قنات بهریار دلیجان در بهار سال جاری به ثبت ملی رسیده بود و اینک نظام آبیاری آن ثبت معنوی شده است.


شراهی گفت: سده های چهارم تا پنجم هجری قمری به عنوان قدیمی ترین تاریخ برای قنات بهریار ذکر شده است.


مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تعداد آثار ثبت ملی شهرستان دلیجان را 47 اثر ذکر کرد.


کاروانسرا و پل دو دهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار نخجیر، قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان به شمار می روند.


شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با 45 هزارنفر جمعیت درمرکز کشور و در مسیر راه ارتباطی استانهای جنوبی و غربی به تهران و شمال کشور قراردارد.

 

منبع:ایرنا

 

انتهای پیام/
تگها: ثبت سه اثر معنوی دلیجان, فهرست آثار ملی, ثبت سه اثر معنوی دلیجان در فهرست آثار ملی, در دلیجان, اخبار دلیجان, پیام دلیجان, در دلیجان