امروز: سه شنبه, 29 مرداد 1398
محتوای خبر

کرسی آزاد اندیشی سبک زندگی ایرانی اسلامی

16 آذر 1393 کد خبر : 98861279

کرسی آزاد اندیشی سبک زندگی ایرانی اسلامی/پیام نور دلیجان/آذر93به گزارش پیام دلیجان، صبح امروز همزمان با روز دانشجو ، کرسی آزاد اندیشی با موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر هدایت نیا پژوهشگر حوزه و دانشگاه ، حجت الاسلام و المسلمین محمدیانی ریاست دانشگاه ، اساتید و دانشجویان در محل سالن کنفرانس دانشگاه پیام نور دلیجان برگزار گردید.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین هدایت نیا در ابتدای این جلسه اشاره ای به انواع رسانه های نو ظهور از قبیل چند رسانه ای ، شبکه های اجتماعی ، گوشی های هوشمند ، فضای مجازی و ماهواره داشت و  گفت : رسانه های جمعی همچون تلویزیون با مخاطب خود ارتباط یک سویه دارند در حالی که در شبکه های اجتماعی این ارتباط دو سویه می باشد به این شکل که در آن ها قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات وجود دارد و به این سبب تاثیر گذاری آنها بر روی مخاطبین بسیار بالاتر می باشد.

 

ایشان بیان داشت : فضای مجازی دنیایی به مراتب جذاب تر از دنیای واقعی ، پیش روی ما گذاشته است به طوریکه زمانی که ما وارد این دنیای مجازی می شویم حتی گذر زمان را احساس نمی کنیم. بدون هیچ بزرگنمایی می گویم من و شما طوری زندگی می کنیم که رسانه ها می خواهند و درک این مطلب را به سادگی می توان از تاثیر آن بر مدل لباس ها ، گوشی ها و خانه هایمان  متوجه شد. رسانه ها بسیار قدرتمند هستند و قدرت تاثیر گذاری آن ها به اندازه یک ارتش قدرتمند است.

 

 

کرسی آزاد اندیشی سبک زندگی ایرانی اسلامی/پیام نور دلیجان/آذر93

 

 

وی در خصوص تاثیر رسانه ها بر سبک زندگی اسلامی گفت : سبک زندگی اسلامی خانواده گرایی ، جامعه پذیری ، عفت مداری ، پوشیدگی ، میانه روی ، نظم پذیری و ساده زیستی را رواج می دهد در حالی که سبک زندگی بر مبنای رسانه در حال گسترش خانواده گریزی ، فرد گرایی ، اباحه گرایی ، برهنگی ، مصرف گرایی و مدگرایی است.

 

این پژوهشگر حوزه و دانشگاه بیان داشت : بدون ذره ای مبالغه باید گفت که رسانه ها فواید فراوانی دارند و زندگی بدون رسانه غیر ممکن است و به صلاح هیچ کس نیست چرا که رسانه وسیله انتقال پیام و اطلاعات است ، رسانه می تواند اتقال پیام را سرعت ببخشد اما باید به این مسئله توجه ویژه داشت که رسانه با خودش چیزهایی را آورده که بخشی از آن مثبت و بخشی منفی است و چیزی که نیاز به بررسی دارد آثار رسانه به سبک زندگی اسلامی و روش های پیشگیری از این آسیب ها می باشد.

 

 

در ادامه این جلسه دانشجویان نظرات خود را در خصوص مباحث مطرح شده عنوان نمودند.

 

هدایت نیا در پایان به ظرفیت های بالایی که رسانه ها بر جامعه فراهم کرده اند اشاره کرد و گفت : واقع نمایی رسانه ها به میزان پایبندی مدیران آن ها به "حقوق و اخلاق رسانه ای" ارتباط دارد. رسانه های نوظهور فرا نظارتی می باشند اما با روش هایی همچون مصون سازی ، سیاست محدود سازی و سیاست جرم انگاری می توان از آسیب های رسانه ها پیشگیری نمود. وی با اشاره به روش جایگزین سازی گفت : موثرترین روش برای پیشگیری از گرایش مردم به سوی پاسخ دهنده های منفی (حرام) ، تسهیل دسترسی مردم به پاسخ دهنده مثبت است برای نمونه با اقتدار رسانه ملی می شود تاثیر رسانه های بیگانه را کم کرد. روش جایگزین سازی در صورتی موثر واقع می گردد که جایگزین های بلحاظ سهولت دسترسی ، جذابیت (با توجه به ذائقه مخاطب) ، تکثر و تنوع ( برای حق انتخاب) بتواند با پاسخ دهنده های منفی رقابت نماید و کشش بیشتر یا همسانی را برای مخاطب ایجاد نماید.

 

انتهای پیام/