امروز: پنج شنبه, 21 آذر 1398
محتوای خبر

دو محوطه تاریخی در دلیجان ثبت ملی شد

25 بهمن 1394 کد خبر : 988612920

 

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از ثبت ملی دو محوطه تاریخی در شهرستان دلیجان خبر داد.

 

به گزارش پیام دلیجان، اسماعیل شراهی مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این آثار تاریخی شامل محوطه های باستان شناسی هزار قبر و تپه گبری دائم آباد دلیجان است.

 

شراهی با اشاره به اینکه این آثار تاریخی هفته گذشته در فهرست آثار ملی کشور ثبت شدند، اظهار کرد: سه اثر معنوی (ناملموس) شهرستان دلیجان نیز اواخر دی ماه امسال به ثبت ملی رسید.

 

وی ادامه داد: این آثار معنوی شامل فن و مهارت تهیه جوزغند نراق، گویش راجی و نظام تقسیم آب قنات بهریار دلیجان در لیست آثار معنوی کشور به ثبت رسیدند.

 

شراهی گفت: آثاری که در فهرست ملی قرار می گیرند نشان دهنده مقطعی از تاریخ ملی یا بین المللی با بار غنی فرهنگی و تاریخی ، اثر متعلق یا در ارتباط با شخصیت های برجسته تاریخ کشور و یا نشانگر گوشه ای از زندگی، شاخص یک مبداء تاریخی یا نقطه عطف در تاریخ انسان یا دست ساخته ها، در سطح ملی یا بین المللی حاوی اطلاعات جامعی از تاریخ و معارف انسانی، فرهنگ و تمدن بشری تاریخ علوم و فنون هنرها و احترم اثر نزد مردم است.

 

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت:طبق قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مصوب سال 1367 در خصوص آثار تاریخی، وظیفه تشخیص آثاری که قابلیت حفظ و نگهداری و ثبت در فهرست آثار ملی کشور را دارا هستند، برعهده این سازمان است.

 

شراهی گفت: در سطح استان مرکزی امسال 42 بنای تاریخی ثبت ملی شده است و با ثبت ملی شدن این بناها شمار آثار تاریخی ثبت شده در استان مرکزی به 832 افزایش یافت. 

 

انتهای پیام/

 
تگها: دو محوطه تاریخی در دلیجان ثبت ملی شد, دو محوطه تاریخی در دلیجان, ثبت ملی شد, در دلیجان, پیام دلیجان, اخبار دلیجان