امروز: سه شنبه, 29 مرداد 1398
محتوای خبر

همزمان با ایام نوروز؛ نخستین موزه شهاب‌سنگ کشور در نراق راه اندازی می شود

13 اسفند 1394 کد خبر : 988613182

شهردار نراق از راه‌اندازی نخستین موزه شهاب‌سنگ کشور همزمان با ایام نوروز در این شهر خبر داد.

 

محمود مردای شهردار نراق در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان با اشاره به اینکه این موزه برای بازدید عموم دایر خواهد شد گفت: این موزه از اول تا 13 فروردین ماه در محل برخورد شهاب سنگ در ساختمان دبیرستان معصومی برپا می شود. 

 

مرادی با اشاره به اینکه در این موزه 12 نمونه شهاب‌سنگ از سراسر دنیا در قالب موزه به معرض نمایش گذاشته خواهد شد اظهار کرد: شهاب سنگ مشهور شهرستان نراق به همراه 11 نمونه دیگر از قطعه اجرام آسمانی که در نقاط مختلف ایران و جهان فرود آمده، که بیشتر مربوط به کشورهای آمریکایی و آفریقایی در این موزه قرار دارند.

 

وی گفت: این موزه برای نخستین‌بار در کشور و به عنوان موزه شهاب سنگ راه‌اندازی خواهد شد و برای راه‌اندازی این موزه بیش از یک میلیارد ریال هزینه شده است.

 

مرادی همچنین از آماده‌سازی پنج خانه تاریخی و موزه مردم شناسی در این شهر برای بازدید مسافران و گردشگران نوروزی خبر داد   و گفت: این شهر در حوزه قطب گردشگری جنوب استان مرکزی واقع شده که از جمله ظرفیت های گردشگری آن آب انبارهای حاج مهدی نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسرا و پل دودهک، قلعه و غار کهک،غار چال نخجیر است.

 

در 28 مرداد 1353 پدیده فرود شهاب سنگ در شهر نراق رخ داد که این واقعه در محل در سالن مدرسه خیر ساز حسین معصومی این شهر بود.

 

در بررسی میکروسکوپی شهاب سنگ نراق ، این جرم آسمانی، سنگی بلورین و یکنواخت است که در آن کانی های فلزی از ترکیبات نیکل و آهن به صورت لکه های سیاه و بدون شکل هندسی ایجاد شده است. 

 

بر اساس اطلاعات موجود شهاب سنگ نراق از جنس سیلیس است و میلیون ها سال پیش از سنگ مادر جدا شده و پس از سرگردانی درشهر نراق فرود آمده است. 

 

نتایج تحقیقات صورت گرفته در خصوص سنگ نراق در مجلات معتبر از جمله ناسا و اخبار شهاب سنگ ها به اسم شهاب سنگ آسمانی نراق توسط محققان کشورهای بلژیک، آلمان، پرتغال و آمریکا چاپ و منتشر شده است.

 

شهرتاریخی نراق واقع در 15 کیلومتری مسیر دلیجان به کاشان دارای 70 کیلومترمربع وسعت است که از طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است.

 

شهر تاریخی نراق در مسیر جاده ابریشم بوده و در جنوب شرق استان مرکزی قرار دارد .

 

 

انتهای پیام/

 
تگها: همزمان, با ایام نوروز, نخستین موزه شهاب‌سنگ کشور, در نراق, راه اندازی, می شود, دلیجان, پیام دلیجان