امروز: شنبه, 27 بهمن 1397
محتوای خبر

سه و نیم میلیارد ریال اعتبار برای توسعه و تکمیل غار نخجیر دلیجان

24 اسفند 1394 کد خبر : 988613312

 

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای تکمیل امکانات ایمنی و تفریحی غار نخجیر دلیجان در سال جاری صرف شد.

 

به گزارش پیام دلیجان، سید محمد حسینی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این میزان اعتبار برای ساخت سرویس بهداشتی، نماز خانه، محوطه سازی، کف سازی، نورپردازی، ایجاد سالن انتظار موقت،پارکینگ و حفاری صرف شده است.


وی ادامه داد: یک هزار و 200 متر از محوطه غار کف سازی و نورپردازی شده است و 400 متر نیز در دست اقدام است و 400 متر از انتهای غار نورپردازی نشده که در دستور کار سال آینده قرار دارد.


مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: برای ادامه حفاری تونل و بازگشایی انتهای غار و تکمیل عملیات نورپردازی و کف سازی به 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.


حسینی بیان کرد: به منظور خدمات دهی به مسافران نوروزی تمهیدات لازم برای بازدید مسافران از این جاذبه طبیعی اندیشیده شده و موانع خطر رفع شده است و اقدامات نصب تابلوهای راهنما، تکمیل و بهینه سازی سیتسم نورپردازی صورت گرفته است.


وی با بیان اینکه 12 نفر در این منطقه گردشگری مسافران نوروزی را راهنمایی می کنند، گفت: در ایام نوروز در کنار غار چال نخجیر علاوه بر برپایی نمایشگاه صنایع دستی ،موسیقی سنتی نیز اجرا می شود.


غار چال نخجیر مجموعه ای زیبا از سنگ های مرجانی چند میلیون ساله است که قدمت آن حدود 70 میلیون سال است و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است.


این غاز در10 کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده است و جزء عجایب خلقت الهی است.


این غار اهکی در محوطه درونی با مجموعه کریستالیزه، دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که این تزئینات از ناب ترین نمونه های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.


دهانه اصلی این غار 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکر فرو می رود.


دست خلاق طبیعت در میلیون ها سال در شرایط خاص آب وهوایی و جغرافیایی درون غار، دهلیزها، دالان ها، کریدورها، تراس ها و حوضچه های بی نظیری را خلق کرده که بازتاب نور از منشورهای بلور کلسیت در کنار آویزه های پر حالت آن چشم هرگردشگری را می نوازد.


در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز، سنگ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است.


رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای جای غار، ظرفیت عظیمی از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغ های مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.


غارنخجیر دارای تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای چکنده و چکیده های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد است.


زیباترین تالار این غار چهلستون نام دارد و از دیگر تالارهای غار می توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش و چهل چراغ اشاره کرد.


وجود یک دریاچه در بخش انتهایی و زیردست غار که دیواره، سقف و پیکره های اسرار آمیزآن را سنگ های عجیب محاصره کرده، زیبایی وصف نشدنی به این غار داده است. غار نخجیر دلیجان یکی از نادرترین غارهای آهکی دنیا محسوب می شود و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است.


شهاب سنگ دلیجان ، آب انبارهای حاج مهدی نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسراوپل دودهک ،قلعه و غار کهک و منطقه نمونه گردشگری جاسب و اردهال از جاذبه های دیگر شهرستان دلیجان است .


آب و هوای مناسب ، مناظر زیبای طبیعی و واقع شدن در مسیر شاهراه ارتباطی شمال به جنوب از مزیت های شهرستان 40 هزار نفری دلیجان است.

 

انتهای پیام /تگها: اعتبار برای توسعه و تکمیل غار نخجیر دلیجان, غار نخجیر دلیجان, در دلیجان, اخبار دلیجان