امروز: دوشنبه, 28 خرداد 1397
محتوای خبر

طبیعت گران فرانسوی از غار نخجیر دلیجان بازدید کردند+عکس

21 فروردین 1395 کد خبر : 988613625

عضو هیات موسس غار نوردی فرانسه و تعدادی ازغار نوردان فرانسوی، هیات کوهنوردی اصفهان به همراه فرماندار دلیجان و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی از غار نخجیر دلیجان بازدید کردند.


به گزارش پیام دلیجان، سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: تعدادی از غار نوردان استان اصفهان به همراه هیئت غار نوردی استان مرکزی و گردشگران فرانسوی روز جمعه از غار نخجیر دلیجان بازدید کردند.

 

 


حسینی با اشاره به اهمیت جذب گردشگران خارجی بیان کرد: جاذبه های گردشگری بی نظیری که در کشور ما و در استان مرکزی وجود دارد موجب حیرت گردشگران خارجی شده و ما باید بستر مناسب برای ورود آنها به ایران و تبلیغات لازم برای استفاده آنها فراهم کنیم.


غار نخجیر استان مرکزی در سال 1368 توسط یک گروه کوهنورد کشف شد و در سال 1380 عملیات بازسازی و نورپردازی در آن به طول 12 کیلومتر توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی انجام شد.


این غار دارای مجموعه ای زیبا از سنگ های مرجانی و آهکی با قدمت چند میلیون ساله است و برآوردها حاکی از آن است که قدمت این غار به حدود 70 میلیون سال می رسد و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است.


این غار جزء غارهای آهکی، طبقاتی و زنده دنیا محسوب می شود و از سه طبقه تشکیل شده است. علت شکل گیری این غار، حرکت گسل معکوسی بوده که در منطقه کارستی واران وجود داشته و از نظر زمین شناسی دوره تشکیل آن با الیگوسن پایانی می رسد.


95 درصد از دیواره های غار پوشیده از رسوبات آهکی و بقیه سنگی است و تاکنون یکهزار و 200 متر از غار برای بازدید عموم کف سازی، ایمن سازی و نورپردازی شده است.


این غار در 10 کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهرستان نراق واقع شده است.

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام/
تگها: طبیعت گران فرانسوی, غار نخجیر دلیجان