امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

شهر تاريخي نراق چشم انتظار حمايت اصولي در باروري ظرفيت هاي گردشگري

22 فروردین 1395 کد خبر : 988613639

نراق به عنوان دومين شهر ويژه كشور در حوزه معماري و شهرسازي، چشم انتظار حمايت اصولي براي باروري ظرفيت هاي گردشگري است.

 

به گزارش پیام دلیجان؛ نراق از توابع استان مركزي، شهري باستاني با قدمتي حدود دو هزارساله است كه از مجموع 140 هكتاري كل شهر،20 هكتار آن مجموعه كالبدي بافت تاريخي است كه در سال هاي قبل مرمت اوليه بر آن انجام شده است.


اين شهر تاريخي با ويژگي هاي خاص از معماري دوره ايلخاني، سلجوقي و قاجاريه پيروي مي كند و داراي يكصد منزل و ابنيه تاريخي مطرح و ارزشمند است كه از جذابيت هاي متعدد گردشگري برخوردار است.
شهر نراق در 21 بهمن ماه سال 92 در شوراي عالي معماري و شهرسازي كشور، پس از ماسوله به عنوان دومين شهر ويژه كشور به تصويب رسيد و قرار بوده در دوره پنج ساله به قطب مطرح گردشگري تبديل شود ، اما اين حركت نه تنها كند است بلكه بي مهري ها، سرقت برخي آرايه هاي ارزشمند معماري و عزم ضعيف در تكميل زنجيره نيازهاي زيرساختي گردشگري به عنوان يك ضعف، دل اهالي فرهنگ را به درد آورده است.
شهر نراق مجموعه اي كم نظير از نبوغ هنري، تبادل ارزش هاي فرهنگي و معماري در محدوده زماني تاريخي است كه در خشت خشت آن آرايه هاي فرهنگي و هويت تاريخي نهفته و اينك در انتظار ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسكو است.
سه آب انبار، دو كاروانسرا و بازار شمس السلطنه از جمله آثار تاريخي ارزشمندي است كه به عنوان داشته هاي جذاب و ارزشمند گردشگري نراق خودنمايي مي كند و تلاش براي جلوگيري از تخريب اين بناها، به همت بيشتر متوليان شهرستاني ، استاني و كشوري نياز دارد و حامي دلسوز را مي طلبد.
اين شهر تاريخي از منظر ديگري نيز استعداد گردشگري را دارد و در 28 مرداد 1353 شاهد فرود شهاب سنگ در سالن مدرسه خير ساز حسين معصومي بود كه اين پديده نادر، نراق را به كانون بارش شهاب سنگي شهرت داد و با وجود پيگيري هاي متعدد براي داير كردن موزه سنگ ها و اجرام آسماني كشور در آن هنوز اين مهم محقق نشده است كه لازم است در سايه دلسوزي و حمايت هاي موثر، ميسر شود.
در آذرماه سال 1394 خبر سرقت كتيبه تاريخي سر در آب آنبار تاريخي نراق به ابعاد 40 در 60 سانتيمتر حاوي اطلاعات سال ساخت بنا و واقف مجموعه تاريخي بنام حاج عبدالباقي، توسط باند سارقان اشياء عتيقه رسانه اي شد كه با تلاش ماموران انتظامي شهرستان دليجان سارقان اين اثر تاريخي در كمترين زمان ممكن دستگير و كتيبه سنگي تاريخي به جايگاه خود بازگردانده شد.
در نيمه فروردين امسال نيز خبر سرقت مجدد كتيبه سنگي آب آنبار تاريخي حاج عبدالباقي نراق منشر شد كه اين بي مهري ها، لزوم تقويت حلقه مراقبتي و حمايت جدي تر از بناهاي ارزشمند شهر تاريخي نراق را گوشزد مي كند و زنگ خطري است تا مسئولان و متوليان اين حوزه تدابير بهتري را براي حفظ داشته هاي پيشينيان در اين خطه به كار گيرند.
رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان دليجان در اين باره گفت: در صورت درخواست مسئولان شهر در تغيير كاربري يكي از اماكن قديمي شهر نراق به موزه سنگ و اجرام آسماني، اين اداره نيز فرايند اداري را در كسب موافقت در كمترين زمان ممكن انجام خواهد داد و تدابير امنيتي و حفاظتي براي آن لحاظ مي شود.
علي مشهدي افزود: بهترين گزينه جلوگيري از سرقت كتيبه هاي تاريخي نصب كپي كتيبه در محل و نگهداري اصل آن در گنجينه موزه است.
شهردار نراق نيز گفت: مرمت حمام قديمي شهر نراق براي ايجاد موزه مردم شناسي، اعتباري افزون بر سه ميليارد ريال نياز دارد و با توجه به اينكه مجموعه تاريخي نراق به ايجاد موزه آثار تاريخي و مردم شناسي استاندارد و مطلوب نياز دارد، به نظر مي رسد بايد در اين خصوص مساعدت ويژه صورت بگيرد.
محمود مرادي افزود: در صورت تخصيص اعتبار مورد نياز و مجوز احداث موزه از سوي مسئولان استان مركزي، زمين و مجوز ساخت از سوي شهرداري و مسئولان محلي نيز در كمترين زمان ممكن تامين مي شود.
وي بيان كرد: تخصيص سالانه 500 ميليون ريال براي مرمت و حفظ بناهاي تاريخي شهر نراق از سوي مسوولان ميراث فرهنگي ناچيز است و با توجه به اينكه بيش از يكصد بناي اين شهر به عنوان مجموعه كالبدي ترميم اوليه شده ؛ نياز است براي حفظ اين ظرفيت ارزشمند و برنامه ريزي براي درآمدزايي از طريق جذب گردشگر و ارتقاء امكانات و زيرساخت هاي لازم آن عزم همه جانبه صورت بگيرد.
شهردار نراق خاطرنشان كرد: با وجود آنكه شهرهاي شوشتر، نوش آباد، بشارويه و بيستون در طرح جامع شهري ويژه كشور مطرح بودند نراق توانست تائيديه شوراي عالي شهرسازي و معماري كشور را به عنوان دومين شهر ويژه كشور كسب كند و اكنون انتظار است حمايت هاي قاطع براي تبديل اين منطقه به قطبي قدرتمند در حوزه گردشگري در سطوح كلان تا خرد انجام شود.
مرادي گفت: برجسته سازي جلوه هاي گردشگري در نراق و آرايه هاي معماري و تاريخي اين خطه زيبا نيازمند برنامه اي كارآمد و نظارت هاي عالي در عمل است تا در افق 5 ساله بتوان ساختارهاي لازم را در حوزه گردشگري آن نهادينه كرد.
وي اظهار كرد: تنها مجموعه تاريخي شهر نراق مطرح نيست بلكه نزديكي اين شهر به غار نخجير استان مركزي به عنوان پديده نادر طبيعي و غار آهكي منحصر به فرد جهان، همچنين همراستايي آن با جاذبه هاي آب گرم محلات، جلوه هاي زيباي گل و گياه خمين و محلات ، مجموعه تاريخي خورهه و ساير جاذبه هاي طبيعي و تاريخي لزوم نگرش كلان به گردشگري جنوب استان مركزي به عنوان يك قطب قدرتمند را براي محقق كردن سياست ماندگاري گردشگر در اين منطقه و اهداف اقتصاد مقاومتي نشان مي دهد.
اين شهر در حوزه قطب گردشگري جنوب استان مركزي واقع شده كه از جمله ظرفيت هاي گردشگري آن آب انبارهاي حاج مهدي نراقي، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، كاروانسرا و پل دودهك، بيت تاريخي امام راحل در خمين قلعه و غار كهك،غارنخجير است.
منبع ایرنا

 

انتهای پیام /
تگها: دلیجان, نراق, به عنوان, دومين شهر, ویژه كشور, در حوزه معماري و شهرسازي،, چشم انتظار حمايت, اصولي, براي باروري, ظرفيت هاي, گردشگري, است, پیام دلیجان