امروز: سه شنبه, 02 بهمن 1397
محتوای خبر

در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری؛ جوان دلیجانی با بهره‌گیری از تسهیلات اقتصاد مقاومتی وارد عرصه تولید شد

24 تیر 1395 کد خبر : 988614686

محمدعلی علیمحمد جوان 29 ساله دلیجانی که 3 سال پیش در سالنی به مساحت 50 متر دست به تولید بلدرچین زد، امروز با بهره‌گیری از تسهیلات طرح اقتصاد مقاومتی و تلاش و پشتکار فراوان موفق شد به یکی از ستاره‌های اقتصاد مقاومتی تبدیل شود.

 

به گزارش پیام دلیجان، اقتصاد مقاومتی واژه‌ای است که در پی شدت گرفتن فشارها و تحریم‌های ظالمانه بدخواهان نظام در سال 89 توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت و امروز اقدام و عملی کردن این مهم تنها راهکار برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی و فشارهای ناجوانمردانه دشمنان است.

 

طرح‌های اقتصاد مقاومتی که به منظور اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری جوانان و با حمایت بسیج سازندگی اجرا می‌شود از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است و اجرای این طرح‌ها می‌تواند گامی عملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

 

طرح‌های اقتصاد مقاومتی که با تسهیلات مناسب همراه است در شهرها و روستاهای مختلف استان مرکزی نیز مورد استقبال زیادی از افراد قرار گرفته و زمینه اشتغال جوانان را در بخش‌های پرورش زنبور عسل و ماهی، دامپروری، زراعت و ... فراهم کرده است.

 

محمدعلی علیمحمد جوان 29 ساله دلیجانی که سه سال پیش در سالنی به مساحت 50 متر دست به تولید بلدرچین زد، با بهره‌گیری از تسهیلات طرح اقتصاد مقاومتی و تلاش و پشتکار فراوان امروز موفق شده کار خود را گسترش داده و به یکی از ستاره‌های اقتصاد مقاومتی تبدیل شود.

 

این فعال اقتصادی که دارای مدرک کارشناسی عمران است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک گفت: سال 92 پس از تحقیق و بررسی پیرامون نحوه تولید بلدرچین با تأمین سالن کوچکی به مساحت 50 متر و خریداری یک‌هزار قطعه بلدرچین با حمایت بسیج سازندگی به تولید و پرورش بلدرچین پرداختم.

 

وی افزود: پس از آشنایی کامل با نحوه کار و اخذ 30 میلیون تومان تسهیلات در قالب طرح اقتصاد مقاومتی آرام آرام کارم را توسعه بخشیده و هم‌اکنون در دو سالن 200 متری هفت هزار بلدرچین تخمگذار و 6 هزار بلدرچین گوشتی پرورش می‌دهم.

 

این جوان دلیجانی از ایجاد دو فرصت شغلی به صورت مستقیم و 10 فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم خبر داد و اظهار کرد: سه کارگر شاغل در سالن پرورش بلدرچین تخمگذار ماهانه حدود 800 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند، ضمن اینکه از فروش محصولات سالن بلدرچین تخمگذار نیز ماهانه دو میلیون تومان درآمد دارم که با فروش بلدرچین‌های گوشتی قطعاً این درآمد چند برابر افزایش خواهد یافت.

 

علیمحمد افزود: به طور میانگین هر عدد بلدرچین در هر دوره پرورش حدود یک‌هزار و 600 تومان هزینه غذا، دارو، حقوق کارگر، آب و تأمین فضا دارد و در پایان به قیمت یک‌هزار و 900 تومان تا دو هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

این جوان با انگیزه با بیان اینکه بلدرچین تخمگذار طی دوره هفت تا هشت ماهه پرورش می‌یابد، اضافه کرد: بلدرچین‌های گوشتی نیز ظرف مدت 45 روز آماده کشتار می‌شوند.

 

این فعال اقتصادی با بیان اینکه تا اواخر سال گذشته اقدام به خرید جوجه بلدرچین می‌کرده است، گفت: در سال جاری تصمیم گرفتم خرید جوجه را قطع کرده و به طور مستقل اقدام به پرورش جوجه کنم که در این زمینه نیز به موفقیت دست پیدا کردم و قطعاً تولید جوجه هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.

 

علیمحمد با اشاره به بازار فروش محصولات تولیدی تصریح کرد: تخم بلدرچین تولیدی را به صورت فله و بسته‌بندی به مراکز فروش برده و به فروش می‌رسانم و مشکلی در امر فروش ندارم، همچنین محصولات تولیدی را در شهرهای تهران، اصفهان، کرج، تبریز و اراک به فروش می‌رسانم.

 

وی استاندارد نبودن سالن تولید و نبود دستگاه تهیه دان را از مهم‌ترین مشکلات پیش‌رو عنوان کرد و افزود: در صورت دریافت تسهیلات ارزان قیمت نسبت به استانداردسازی سالن‌ها و خرید دستگاه اقدام خواهم کرد و انتظار دارم مسؤولان در این زمینه حمایت‌های لازم را داشته باشند.

 

این فعال اقتصادی گفت: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل این صنف نبود کشتارگاه بلدرچین، عدم صدور مجوز تولید برای تولید کنندگان خرد، اخذ پروانه بهداشتی برای توزیع محصولات و نوسانات قیمت تخم در فصول مختلف، بازاریابی و فروش است.

 

وی با تاکید بر اینکه بلدرچین گوشت لذیذی داشته و در مقایسه با گوشت مرغ 6 برابر بیشتر پروتئین دارد، خاطرنشان کرد: گوشت بلدرچین به دلیل سلول‌های پیچیده پیوندی که دارد در اثر پخته شدن به هیچ عنوان متلاشی نمی‌شود و خاصیت خود را از دست نمی‌دهد.

 

علیمحمد وجود انواع اسید آمینه، عناصر معدنی کمیاب و ویتامین بالا را از دیگر مزیت‌های بلدرچین برشمرد و ادامه داد: مصرف این ماده غذایی سرشار و غنی از ویتامین و اسید آمینه نقش بسزایی در سلامت افراد دارد که باید در زمینه خواص و مصرف آن فرهنگ‌سازی شود.

 

این فعال اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: به دلیل مقاومت بالای بلدرچین در برابر امراض و بیماری‌ها پرورش آن در مقایسه با سایر طیور بسیار آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است و به جوانان جویای کار و علاقمند به صنعت طیور توصیه می‌کنم با توجه به حمایت‌های خوب سازمان بسیج سازندگی ترس را کنار گذاشته و با شرکت در کلاس‌های آموزشی و کسب اطلاعات لازم به این عرصه ورود پیدا کنند و در تولید مواد غذایی به ایفای نقش بپردازند.

 

وی گفت: بحث فرهنگ‌‌سازی به منظور استفاده از گوشت و تخم بلدرچین نیز یکی از ضرورت‌هایی است که باید مدنظر قرار گیرد، چرا که در حال حاضر سرانه مصرف گوشت بلدرچین و تخم آن در استان مرکزی نسبت به سایر استان‌ها پایین است.

منبع فارس

انتهای پیام/