امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس تاکید کرد؛ بهره برداری نادرست تهدیدی برای غار ۷۰ میلیون ساله نراق دلیجان

24 مرداد 1395 کد خبر : 988614979

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم دقت لازم در مدیریت بهره برداری از زیبایی های غار ۷۰ میلیون ساله را با تهدید جدی مواجه کرده و آن را در معرض نابودی قرار داده است.

 

غار نخجیر شهرستان دلیجان یکی از نادرترین غارهای آهکی دنیا محسوب می شود و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است.

 

 

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان با اشاره به اینکه اشکالات فراوانی نسبت به واگذاری غار نخجیر وجود دارد گفت: اعتراض جدی نسبت به واگذاری غار نخجیر داریم.

 

سلیمی با اشاره به اینکه باید این مجموعه گردشگری به شهرداری نراق یا دلیجان واگذار می شد اظهار کرد: در این صورت درآمد حاصل از این مجموعه کمکی برای توسعه زیر ساخت های شهری دلیجان و نراق  می شد.

 

وی ادامه داد: واقعیت این است که در واگذاری غار به بهره بردار، اشکالاتی وجود دارد چرا که بهره برداران غار بومی شهرستان نبوده و به دنبال منافع خودشان هستند،آسیب های را به این غار چندین میلیون ساله وارد می کنند.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با تاکید بر اینکه به دلیل عدم دقت لازم در مدیریت، زیبایی های غار در حال نابودی است بیان کرد: متاسفانه بهره بردار غار به دنبال منافع شخصی خودش است و هیچگونه اقدامی در جهت فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای این غار انجام نداده است.

 

 

سلیمی با بیان اینکه در بحث واگذاری غار لازم است پیگری جدی داشته باشیم و تجدید نظر کنیم خاطرنشان کرد: این سرمایه ملی و بین نسلی نباید از اصل تصمیمات غیر کارشناسی ضربه ببیند.

 

غار نخجیر در ۱۰ کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده و با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال، جزو عجایب خلقت الهی است. 

 

این جاذبه گردشگری طبیعی ملی حکایت های چند میلیون ساله و جلوه های بی نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فرا روی بیننده می گذارد. 

 

محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که این تزئینات از ناب ترین نمونه های موجود در غارهای جهان محسوب می شود. 

 

دهانه اصلی این غار ۱۰ متر عرض و بین ۱۰ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکر فرو می رود. 

 

در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز، سنگ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است. رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای جای غار، ظرفیت عظیمی از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغ های مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است. 

 

غارنخجیر دارای تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای چکنده و چکیده های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد است. 

آب انبارهای حاج مهدی نراقی ،مسجد جامع نراق ،بازار شمس السلطنه ،کاروانسراوپل دودهک ،قلعه وغار کهک ومنطقه نمونه گردشگری جاسب و اردهال از جاذبه های دیگر شهرستان دلیجان است . 

 

شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با ۴۵ هزارنفر جمعیت در ۱۵۰ کیلومتری اراک واقع است .

 

انتهای پیام/
تگها: بهره برداری, نادرست, تهدیدی, برای غار, 70 میلیون ساله, دلیجان, پیام دلیجان