امروز: پنج شنبه, 21 آذر 1398
محتوای خبر

برای حفظ هویت تاریخی و فرهنگی ایران کاری کنید؛سنگ نگاره های پنج هزارساله دلیجان در آستانه تخریب+تصاویر

6 شهریور 1395 کد خبر : 988615137

سخنگوی شورای اسلامی شهر دلیجان گفت: متاسفانه به دلیل بهره برداری های غیر اصولی از معادن بالادست و عدم رعایت حریم مجاز معادن، سنگ نگاره هایی با قدمت بالای پنج هزار ساله در دلیجان در معرض تخریب جدی قرار گرفته است.

 

رحمان دلاوری سخنگوی شورای اسلامی شهر دلیجان در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان گفت:در منطقه آقا شاه بلبل دلیجان سنگ نگاره هایی با قدمت بالای پنج هزار سال وجود دارد و به لطف بی تفاوتی مسئولین در معرض نابودی کامل قرار گرفته است . 

دلاوری با بیان اینکه بسیاری از کشورها در حسرت داشتن اثری تاریخی و فرهنگی جهت ایجاد هویت برای خود هستند اظهار کرد: جای تاسف بسیار دارد که هنوز نتوانسته ایم ارزش میراث تاریخی مان را درک کنیم و تصور اشتباهمان این است که استخراج سنگ معدن بدلیل تولید ثروت و اشتغالزایی بر حفظ و صیانت میراث فرهنگی ارجحیت دارد .

 

 

وی با اشاره به اینکه همین باور غلط که متاسفانه در ذهن مسئولین ارشد ما نیز رخنه کرده است و ناباورانه در جای جای این مملکت شاهد اتفاقات تلخ اینچنینی هستیم بیان کرد:  بدون آنکه دشمن برنامه ای بریزد و اراده ای کند خود با دست خویش کمر همت به تخریب هویت و پیشینه تاریخی و کهن خود بسته ایم و گاها بی خبری مردم نیز به این موضوع دامن زده و دست فرصت طلبان را برای غارت و نابودی میراث فرهنگی و تاریخی بازتر میگذارد . 

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر دلیجان افزود: در منطقه آقا شاه بلبل غرب شهرستان دلیجان و در حاشیه دریاچه سد پانزده خرداد، مهمترین میراث تاریخی این شهرستان که مخزن اسرار هویت و قدمت تاریخی و فرهنگی مردمان این سرزمین است قربانی منفعت طلبی مسئولین شده است.

 

دلاوی با بیان  اینکه مسئولین  چشم و گوش خود را بر هشدارهای رسمی و غیررسمی مردم و نهادهای رسمی بسته اند و بی تفاوت نسبت به اتفاقات غیر قانونی و تلخی که در این محدوده در حال انجام است بر آنچه  سلیقه شخصی خود  میدانند صحه می گذراند بیان کرد: این درحالیست که شورای اسلامی شهر دلیجان در سال ۹۳ دغدغه خود نسبت به تخریب این میراث ارزشمند و پیشنهادات در خصوص صیانت و حفظ آن را به سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اعلام نموده است .

 

وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان نیز هشدارهای قانونی لازم مبنی بر غیر قانونی بودن استخراج معدن در محدوده تاریخی آقا شاه بلبل دلیجان را بصورت رسمی به سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی ابلاغ و تاکید کرده است هر گونه صدور مجوز  فعالیت اکتشاف و استخراج سنگ در محدوده قانونی آقا شاه بلبل غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی و قضایی از طریق مراجع ذیصلاح خواهد داشت . 

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر دلیجان بیان کرد: متاسفانه علیرغم گذشت دو سال از پیگیریهای قانونی مذکور نه تنها صدور مجوز استخراج سنگ معدن در این محدوده متوقف نشده بلکه شاهد صدور مجوز غیر قانونی استخراج سنگ و  تسریع در تخریب گسترده این میراث فرهنگی ارزشمند هستیم .

 

دلاوری خاطر نشان کرد: به نمایندگی از مردم دلیجان دست استیصال و درماندگی خود را به سمت استاندار محترم استان مرکزی، فرماندار محترم شهرستان و نماینده مردم شریف دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی دراز نموده و از این بزرگواران تقاضا دارم تا دیر نشده صدای مردم را بشنوید و در راستای نجات سنگ نگاره های تاریخی و حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهرستان دلیجان اقدامی فوری و موثر انجام دهید در غیر اینصورت در پیشگاه خدا و مردم مسئول بوده و باید پاسخگو باشید .

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/
تگها: دلیجان, سنگ نگاره