امروز: چهارشنبه, 21 آذر 1397
محتوای خبر

اعتکاف یک فرصت الهی است و جوانان می بایست قدر آن را بدانند

8 اردیبهشت 1394 کد خبر : 98861542

جت‌ الاسلام محمّد رضا آسوده رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دلیجان

 

 

به گزارش پیام دلیجان، حجت‌ الاسلام محمّد رضا آسوده رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دلیجان با اشاره به آیه 125 از سوره مبارکه «بقره» که می‌فرماید: «وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَةً لِلنّاسِ وَأمْناً وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ اِبْراهیمَ مُصَلّیً وَعَهِدْنا اِلی اِبْراهیمَ وَ اِسْماعیلَ أنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطّائِفینَ وَالْعاکِفینَ وَالرُکَّعِ السُّجُودِ» گفت: با استناد به آیه ذکر شده خداوند متعال به حضرت ابراهیم و اسماعیل (علیهما السلام) فرمان می‌دهد که خانه خدا را برای طواف کنندگان و معتکفان و نمازگزاران آماده سازند، لذا این آیه شریفه به صراحت از اعتکاف در مسجد الحرام سخن به میان آورده است، ولی از آنجا که همه مساجد خانه‌های خداوند در روی زمین هستند، اعتکاف در هر یک از آنها در صورت جامع بودن مورد توجه خداوند است.

 

وی به فرازی از آیه 187 سوره مبارکه «بقره» که می‌فرماید: «وَلا تُباشِرُوهُنَّ وَاَنْتُمْ عاکِفُونَ فِی الْمَساجِدِ» اشاره کرد و افزود: این آیه علاوه بر بیان یکی از احکام اعتکاف، این مسئله را بیان می‌کند که اعتکاف اختصاص به مسجد الحرام و یا مسجد النبی ندارد، بلکه در مساجد دیگر نیز می‌توان اعتکاف کرد.

 

حجت‌ الاسلام آسوده با بیان این مطلب که اعتکاف بندگان را از تعلّقات دنیایی و مادی جدا و به قرب الی‌ الله نزدیک‌تر می‌کند، به جوانان توصیه کرد: قدر و منزلت این فرصت الهی را دانسته و خود را به امور مادی و سرگرم کننده‌های دنیوی مشغول نسازند.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه اعتکاف برای جوانان فرصت بسیار مغتنمی است تا پرونده اعمالشان آلوده به گناهان نشده و به خودسازی و خودشناسی بپردازند، اظهار کرد: معتکفان در این فرصت الهی به پروردگار خویش نزدیک شده و نقشه راه زندگی خود را بر مبنای دین و فرامین خداوند متعال ترسیم می‌کنند.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دلیجان تصریح کرد: به منظور هر چه بهتر برگزار شدن این مراسم معنوی، لازم است که مسئولین و بزرگان شناخته شده نزد مردم، در این عمل خیر پیشقدم شوند، چرا که اگر این اشخاص پیشگام شوند، مردم را نیز می‌توانند به دنبال خود بکشانند.

 

آسوده خاطر نشان کرد: مسئولان باید شرایط لازم جهت ثبت نام و دسترسی مردم به مساجد محل اعتکاف را مهیا سازند و به تبیین سادگی، عدم دشواری اعتکاف و آگاه کردن مردم نسبت به ثواب و فضیلت اعتکاف بپردازند.

 

انتهای پیام/