امروز: چهارشنبه, 21 آذر 1397
محتوای خبر

هشتمین نمایشگاه جوزغند در شهر تاریخی نراق گشایش یافت+ عکس

10 مهر 1395 کد خبر : 988615425

هشتمین جشنواره جوزغند صبح روز شنبه 10 مهرماه با حضور مسئولان در موزه مردم شناسی  شهر نراق از توابع دلیجان در استان مرکزی گشایش یافت.

 

محمود مردای شهردار نراق در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار پیام دلیجان گفت: این جشنواره از10 الی 15 مهر ماه در مکان تاریخی موزه مردم شناسی شهر نراق در محله سفی میدان عصاران از ساعت 9 الی 17 برپا است.

 

 

 مرادی اظهار کرد: در این نمایشگاه تعداد 20 غرفه  بانوان نراقی در قالب مراحل ساخت با کیفیت ترین شیرینی محلی نراق را  برای علاقه مندان به نمایش گذاشته و محصولات تولیدی خود را به صورت مستقیم و بی واسطه به متقاضیان ارائه می کنند .

 

وی افزود: در سال گذشته پرونده ثبت  این محصول  توسط شهرداری نراق  تهیه  و به اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان تحویل داده شد و اداره مربوطه هم با ارسال آن به مرکز کار ثبت آن را انجام و الان جوزغند نراق به عنوان یک برند  ثبت ملی شده است .

 

شهردار نراق بیان کرد: جوزغند نوعی شیرینی قدیمی منحصر به فرد در این منطقه و سوغات ویژه شهر نراق است که شیوه تهیه آن سینه به سینه از نسل های قبل نزد زنان و دختران نراق منتقل شده است.

 

 

مرادی در ارتباط با تهیه جوزغند گفت: برای تهیه این شیرینی هلو، زردآلو، آلو محلی پوست کنده در معرض آفتاب قرار می گیرد تا نیمه خشک شود و پس از چند روز آفتاب خوردن هسته آن را خارج کرده و به جای آن مخلوطی از آرد مغز بادام، گردو، شکر، هل و آرد نخودچی قرار می گیرد. 

 

مرادی افزود: این مخلوط خوراکی دوباره در آفتاب گذاشته می شود تا به طور کامل خشک شود و پس از آن محصول شیرینی تهیه شده توسط یک رشته نخ به شکل دانه های تسبیح به هم متصل می شود و آن را در محل خشک و خنک برای مصرف آجیل شب عید و ایام زمستان ذخیره می کنند.

 

 

وی بیان کرد: این ماده خوراکی به غیر از هلوی محلی (اَلگ) با میوه آلو، انجیر، گلابی و انگور هم تهیه می شود. مرادی افزود: جوزغند مقوی و دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است تا جایی که ارزش غذایی یک وعده کامل را دارد.

 

مرادی اظهار کرد:  کمک به اقتصاد خانوار ها،  کمک به اقتصاد کشاورزی و ایجاد نشاط اجتماعی در بین شهروندان از اهداف برگزاری جشنواره جوزغند نراق است.

 

شهردار نراق بیان کرد: در حال حاضر بیش از پنجاه کارگاه خانگی این محصول را در نراق تولید و عرضه می نمایند که محصول تولیدی آن ها به سراسر کشور ارسال می شود.

 

وی افزود: ثبت مالکیت فکری و معنوی حقوق مربوط به آفرینش ها و خلاقیت های فکری در زمینه های علمی، صنعتی، فنی است که دارای ارزش اقتصادی و داد و ستد است و جوزغند به عنوان دستاورد بومی نراق این خصلت ها را داراست.

 

 

شهردار نراق با بیان اینکه جوزغند یکی از شیرینی های گران کشور است ادامه داد: متوسط قیمت این شیرینی در نوع آلویی ، انجیری ، گلابی و هلویی کیلوی هشتاد هزار تومان است.

 

نراق شهری کوچک اما پرجاذبه با آثار و بناهای قدیمی فراوانی است که قابلیت جذب گردشگر از اقصی نقاط ایران و گردشگران خارجی را دارد. شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان 13 اماکن باستانی، تاریخی و ملی آن به ثبت ملی رسیده است که مهمترین آن ها شهاب سنگ آسمانی، بازار و کاروانسرای شمس السلطنه، امامزاده یحیی، مسجد امام حسن مجتبی(ع) (مسجد پایین)، مسجد جامع، امامزاده سلیمان و آب انبار حاج مهدی است. نراق در جنوب استان مرکزی و از توابع شهرستان دلیجان است و حدود 140 کیلومتر با اراک فاصله دارد که امسال به مجمع جهانی شهرهای اسلامی پیوسته است.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/