امروز: جمعه, 29 تیر 1397
محتوای خبر

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری: چرای دام در دلیجان سه برابر ظرفیت مراتع این شهرستان است

27 مهر 1395 کد خبر : 988615583

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان گفت: درحال حاضر سه برابر ظرفیت مجاز دام در مراتع منطقه وجود دارد.

 

سید ابوالفضل نصرالهی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان گفت: در حالی که یک هزار و 600 دامدار در این شهرستان پروانه چرا دارند.

 

نصرالهی اظهار کرد: در شرایطی که 38 هزار و 200  واحد دامی مجاز می توانند در این مراتع چرا کنند، اما درحال حاضر سه برابر ظرفیت مجاز دام در مراتع منطقه وجود دارد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان گفت: پراکنش دام در سطح مراتع این شهرستان متعادل نیست، به طوری که در سامانه های راوه، نراق و رباط ترک سه برابر ظرفیت موجود مراتع دام وجود دارد و در سامانه جاسب بیشتر از ظرفیت دام در مرتع است.

 

وی با بیان اینکه  دو تا سه برابر ظرفیت مراتع، در سطح شهرستان دام وجود دارد تصریح کرد: در مورد آسیب هایی که دام برای مراتع دارد می توان به ورود زود هنگام دام به مراتع، چرای بیش از حد و دیر خارج شدن دام از مراتع اشاره کرد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان با بیان اینکه وجود پوشش گیاهی و مراتع خوب باعث جذب آب و ورود آن به سفره های زیرزمینی است خاطر نشان کرد: بهترین راه کمک به ثبات، تغذیه و افزایش تراز آب های زیرزمینی، انجام اقدامات آبخیزداری است که م یتوانیم از ایجاد روان آب، فرسایش خاک و هدر رفت آب جلوگیری کنیم.

 

نصرالهی گفت: اجرای ممیزی، تجدید ممیزی ، قرق مراتع، جلوگیری از دام غیر مجاز و خروج دام غیر مجاز از اقداماتی است که برای حفظ،اصلاح و احیای مراتع این شهرستان در دستور کار است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان خاطرنشان کرد: شهرستان دلیجان دارای 220 هزار هکتار عرصه های طبیعی است.

انتهای پیام/
تگها: رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری:, چرای دام, در دلیجان, سه برابر ظرفیت مراتع, این, شهرستان, است, پیام دلیجان