امروز: سه شنبه, 29 مرداد 1398
محتوای خبر

احداث اولین موزه شهاب سنگ ایران و خاورمیانه در نراق

28 مهر 1395 کد خبر : 988615604

 

شهردار نراق از احداث اولین موزه شهاب سنگ ایران  و خاورمیانه در شهر نراق خبر داد.

 

محمود مرادی شهردار نراق در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان گفت: در دیداری که با  دکتر نصرتی رئیس کاخ موزه گلستان داشتیم، قرار شد مدیریت و کارشناسان کاخ موزه گلستان در خصوص احداث این موزه با شهرداری نراق همکاری داشته باشند و بخشی از شهاب سنگ قزروین  به صورت امانت  به نراق منتقل گردد .

 

مرادی اظهار کرد: شهر نراق در 28 مرداد 1353 شاهد فرود شهاب سنگ در سالن آزمایشگاه  مدرسه خیر ساز آقای حاج عباس  معصومی  این شهر بوده که بر اساس تحقیقات  صورت گرفته بیش از 13 میلیون سال این سنگ عمر کیهانی دارد. 

 

وی ادامه داد: شهاب سنگ نراق از جنس کندوریتی  است  که  میلیون ها سال پیش از سنگ مادر جدا شده و پس از سرگردانی درشهر نراق فرود آمده تا جاذبه های تاریخی و طبیعی و فرهنگی نراق را تکمیل کند . 

 

مرادی گفت: نتایج تحقیقات صورت گرفته در خصوص سنگ نراق در مجلات معتبر از جمله ناسا و اخبار شهاب سنگ ها به اسم شهاب سنگ آسمانی نراق توسط محققین کشورهای بلژیک، آلمان، پرتغال و آمریکا چاپ و منتشر شده  و از این جهت که سن زمینی آن مشخص است و محل برخورد هم هنوز بعد از چهل و دو  سال  سالم مانده یک نمونه منحصر به فرد به شمار می رود . 

 

شهردار نراق بیان کرد:  دومین جلسه  رو نمایی از بیست قطعه شهاب سنگ جمع آوری شده از سرار دنیا  توسط دکتر ایرج عشقی استاد زمین شناس دانشگاه آخن آلمان  فردا پنج  شنبه ساعت 10 در سالن  مدرسه معصومی با حضور جمعی از کارشناسان کشوری و اصحاب رسانه برگزار می گردد.

 

شهرتاریخی نراق واقع در 15 کیلومتری مسیر دلیجان به کاشان دارای 70 کیلومترمربع وسعت است که از طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است.

 

این شهر در حوزه قطب گردشگری جنوب استان مرکزی واقع شده که از جمله ظرفیت های گردشگری آن آب انبارهای حاج مهدی نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسرا و پل دودهک، قلعه و غار کهک،غار چال نخجیر است.

 
انتهای پیام/