امروز: جمعه, 29 تیر 1397
محتوای خبر

چرای دام در دلیجان ۳برابرظرفیت مراتع

16 آبان 1395 کد خبر : 988615830

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان گفت: ظرفیت چرای دام در مراتع این شهرستان ۳۸هزار راس است، در حالی که 3 برابر این میزان از مراتع شهرستان استفاده می‌شود.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان گفت: ظرفیت چرای دام در مراتع این شهرستان ۳۸هزار راس است، در حالی که 3 برابر این میزان از مراتع شهرستان استفاده می‌شود.

 

 نصراللهی اظهار کرد: از مجموع ۲۲۰ هزار هکتار اراضی ملی مرتعی دلیجان، ۶۶ هزار هکتار مراتع درجه یک، ۶۶ هزار هکتار مراتع متوسط و ۸۸هزار هکتار نیز مراتع فقیر و بسیار فقیر هستند.

 

وی با بیان این‌که 1600 خانوار دامدار در این شهرستان پروانه چرای دام دارند، بیان کرد: در شرایطی که ۳۸هزار و ۲۰۰ راس دام مجاز می‌توانند در این مراتع چرا کنند، در حال حاضر 3 برابر ظرفیت مجاز دام، چرای دام در مراتع منطقه وجود دارد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان بیان کرد: پراکنش دام در مراتع این شهرستان متعادل نیست، به طوری که در مناطق راوه، نراق و رباط ترک، 3 برابر ظرفیت موجود مراتع دام وجود دارد و چرای دام در منطقه جاسب نیز بیشتر از ظرفیت مراتع است.

 

نصراللهی گفت: اجرای ممیزی، تجدید ممیزی، قرق مراتع، جلوگیری از ورود دام غیرمجاز و خروج دام غیرمجاز از اقداماتی است که برای حفظ، اصلاح و احیای مراتع این شهرستان در دستور کار است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان گفت: ۹۵ درصد از مراتع این شهرستان تجدید ممیزی و ممیزی شده و سامانه عرفی کهک برای استفاده بهینه در فرایند تجدید ممیزی مرتع قرار گرفت و از ۳۶ پروانه چرای باسابقه، ۱۲ پروانه بهره برداری تجدید ممیزی شد.

 

وی بیان کرد: مراتعی که قبل از انقلاب و قبل از سال۵۹ ممیزی شده اند باید دوباره ممیزی شوند و مراتعی هم که در سال۶۹ ممیزی شده اند، در صورت مواجهه با مشکل و تشخیص سازمان جنگل‌ها و مراتع تجدید ممیزی می‌شوند.

انتهای پیام/
تگها: چرای دام, در دلیجان, ۳برابرظرفیت مراتع, پیام دلیجان, اخبار دلیجان