امروز: چهارشنبه, 21 آذر 1397
محتوای خبر

به مناسبت روز جهانی شهر سازی؛ بیش از ۵۰ شهرساز ایران از شهر تاریخی نراق بازدید می کنند

19 آبان 1395 کد خبر : 988615876

شهردار نراق گفت: به مناسبت17  آبان ماه (روز شهرسازی) بیش از ۵۰ شهرساز سراسر ایران روز جمعه 21 آبان ماه از شهر تاریخی نراق بازدید خواهند کرد.

 

محمود مرادی شهردار نراق در گفتگو با خبرنگار پیام دلیجان گفت: انجمن شهرسازان ایران که یک انجمن صنفی در حوزه شهر سازی است به مناسبت روز جهانی شهر سازی برای اعضای خود یک تور یک روزه علمی در شهر نراق برگزار می کند. 

 

مرادی اظهار کرد: بیش از ۵۰ شهرساز سراسر ایران روز جمعه 21 آبان ماه از شهر تاریخی نراق بازدید خواهند کرد و از نزدیک با تجربه برنامه های توسعه شهری نراق آشنا خواهند شد .

وی ادامه داد: شهر نراق به جهت دریافت جایزه ملی جستار کیفیت شهری و تایید یو ان هبیتات سازمان ملل به عنوان یک پروژه پیشگام در توسعه متوازن شهری و مشارکت مردمی به عنوان یک تجربه موفق داخلی انتخاب شده است.

 

نراق از توابع استان مرکزی، شهری باستانی با قدمتی حدود دو هزارساله است که از مجموع 140 هکتاری کل شهر،20 هکتار آن مجموعه کالبدی بافت تاریخی است که در سال های قبل مرمت اولیه بر آن انجام شده است.

 

این شهر تاریخی با ویژگی های خاص از معماری دوره ایلخانی، سلجوقی و قاجاریه پیروی می کند و دارای یکصد منزل و ابنیه تاریخی مطرح و ارزشمند است که از جذابیت های متعدد گردشگری برخوردار است.

 

شهر نراق در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، پس از ماسوله به عنوان دومین شهر ویژه کشور به تصویب رسید و قرار بوده در دوره پنج ساله به قطب مطرح گردشگری تبدیل شود ، اما این حرکت نه تنها کند است بلکه بی مهری ها، سرقت برخی آرایه های ارزشمند معماری و عزم ضعیف در تکمیل زنجیره نیازهای زیرساختی گردشگری به عنوان یک ضعف، دل اهالی فرهنگ را به درد آورده است.

 

شهر نراق مجموعه ای کم نظیر از نبوغ هنری، تبادل ارزش های فرهنگی و معماری در محدوده زمانی تاریخی است که در خشت خشت آن آرایه های فرهنگی و هویت تاریخی نهفته و اینک در انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است. 

 

سه آب انبار، دو کاروانسرا و بازار شمس السلطنه از جمله آثار تاریخی ارزشمندی است که به عنوان داشته های جذاب و ارزشمند گردشگری نراق خودنمایی می کند و تلاش برای جلوگیری از تخریب این بناها، به همت بیشتر متولیان شهرستانی ، استانی و کشوری نیاز دارد و حامی دلسوز را می طلبد.

 

 

انتهای پیام/
تگها: به مناسبت, روز جهانی شهر سازی؛, بیش, از, ۵۰ شهرساز ایران, از, شهر تاریخی نراق, بازدید می کنند, پیام دلیجان