امروز: دوشنبه, 28 خرداد 1397
محتوای خبر

فرماندار شهرستان دلیجان اعلام کرد: تهیه طرح جامع گردشگری منطقه جاسب

4 آذر 1395 کد خبر : 988616110

 

فرماندار شهرستان دلیجان گفت: تهیه طرح جامع گردشگری منطقه نمونه گردشگری جاسب در دستور کار مدیریت  شهرستان  دلیجان قرار گرفت.

 

به گزارش پیام دلیجان هادی فدایی فرماندار شهرستان دلیجان اظهار کرد: براساس این طرح مسیر۵۵ کیلومتری دهستان جاسب از ورودی این مسیر در محور دلیجان سلفچگان، دره زیبای ازنا، هفت روستای دهستان تا انتهای مسیر در محور نراق- خاوه، مورد مطالعه، طراحی و برنامه ریزی قرار خواهد گرفت.

 

اظهار کرد: تعریف و آماده سازی اصلی ترین زیر ساخت های مورد نیاز برای پیش بینی اجرای طرح‌های گردشگری، رفاهی وخدماتی، زیبا سازی و بهسازی روستاهای  مسیر، نورپردازی دره های زیبای منطقه و نیز دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی از جمله برنامه‌هایی است که متعاقب تدوین طرح اجرا خواهد شد.

 

وی ادامه داد: در تدوین طرح از شرکت های مشاور توانمند استفاده خواهد شد و امکان سنجی ظرفیت های مختلف گردشگری منطقه جاسب و نقاط پیرامونی آن مانند خاوه ،بهار،جوشق، نراق وغار چاله نخجیر و سد ۱۵خردادنیز به عنوان مراکز گردشگری هم افزا مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

 

فرماندار دلیجان خاطرنشان کرد: همچنین در راستای تهیه این سند، موضوع مهم نحوه تأمین آب مورد نیاز در افق و چشم انداز اجرای طرح مورد لحاظ قرار خواهد گرفت.

 

جاسب منطقه‌اي كوهستاني است كه سيماي آن از كوه‌هاي خشك صخره‌اي، دره‌ها،‌ تپه ماهورهاي مرتفع و كوه‌هاي استپي تا دشتي متغير است و زیستگاه جاسب یکی از پناهگاه¬های امن حیات وحش و از سرمایه¬های ارزشمند زیست محیطی در استان مرکزی است.

 

دهستان جاسب یکی از دهستان¬های بخش مرکزی شهرستان دلیجان استان مرکزی است. این دهستان در شمال شهر دلیجان و در نزدیکی سد ۱۵ خرداد واقع شده است و شامل ۷ پارچه آبادی است که نام جاسب را برخود دارد. 

 

این منطقه متشکل از روستاهای نه چندان بزرگ (واران، هرازجان، کروگان، وشتکان، زر، وسقونقان و روستای بیژگان) است. این ۷ آبادی در دره¬ای به طول ۵۰ کیلومتر در راستای رود ازنا قرار دارند و بزرگ ترین روستای منطقه کروگان و دومین روستای بزرگ بیژگان است.

 

منطقه جاسب منطقه¬ای ییلاقی با کوه¬های سربفلک کشیده، باغها و مزارع پر درخت، چشمه¬ها، مراتع سرسبز، درختان عظیم گردو، بادام و چنار با مناظر طبیعی و چشم اندازهای روح پرور نظر هر بیننده¬ای را به خود جلب می¬کند. برای رسیدن به این ییلاق ابتدا باید یک مسیر پر پیچ و خم کوهستانی و دره¬ای را بپیماییم و پس از طی مسافتی به اولین روستای منطقه یعنی بیجگان می¬رسیم. این منطقه در فصل تابستان که گرما شدت می¬یابد مکان بسیار مناسب و دلپذیری جهت اسکان و استفاده از طبیعت آن است.

 

انتهای پیام/
تگها: طرح جامع گردشگری منطقه جاسب, پیام دلیجان