امروز: شنبه, 27 بهمن 1397
محتوای خبر

نادرترین غار ۷۰ میلیون ساله آهکی دنیا در صف ثبت جهانی+تصاویر

15 آذر 1395 کد خبر : 988616235

غار چال نخجیر در بین همه غارهای استان مرکزی شگفت انگیز و اعجاب آور تر است و با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال، جزو عجایب خلقت الهی است که قابلیت های ثبت جهانی را دارد.                   

 

به گزارش پیام دلیجان؛ غار نخجیر دلیجان یکی از نادرترین غارهای آهکی دنیا محسوب می شود و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است.

این جاذبه گردشگری طبیعی ملی حکایت های چند میلیون ساله و جلوه های بی نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فرا روی بیننده می گذارد.

محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که این تزئینات از ناب ترین نمونه های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.

دهانه اصلی این غار ۱۰ متر عرض و بین ۱۰ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکر فرو می رود.

در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز، سنگ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است. رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای جای غار، ظرفیت عظیمی از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغ های مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.

غارنخجیر دارای تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای چکنده و چکیده های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد است.

منحصر به فرد بودن نهشته‌ها، دسترسی آسان به غار، خودترمیمی به دلیل زنده بودن و تهویه مناسب هوای درون غار از ویژگی‌های خاص غار است. غار چال‌نخجیر در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۳۸۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

علی مشهدی مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری دلیجان با اشاره به اینکه در شهرستان هیچ اثری به ثبت جهانی نرسیده است گفت: آثاری در شهرستان وجود دارند از جمله غار نخجیر که قابلیت های ثبت جهانی را دارند.

وی با بیان اینکه به دنبال ثبت جهانی غار نخجیر هستیم گفت: تا کنون پیگیری هایی را هم در این زمینه با همکاری  میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی داشته ایم.

مشهدی با اشاره به اینکه برای ثبت جهانی آثار مباحث زیادی مطرح است بیان کرد: برای اینکه یک اثر به ثبت جهانی برسد باید در قالب یک مجموعه باشد و یک غار را به تنهایی ثبت نمی کنند باید مجموعه ای از غار باشد تا به ثبت برسانند.

شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با ۴۵ هزارنفر جمعیت در ۱۵۰ کیلومتری اراک واقع شده است .

تصاویری از نمای داخلی غار نخجیر دلیجان

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/