امروز: چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398
محتوای خبر

مدیر کل هواشناسی استان مرکزی: بارش های پاییزی امسال استان ۵۰ درصد کمتر ازحد نرمال/فردا اولین برف زمستانی در استان مرکزی می بارد

29 آذر 1395 کد خبر : 988616453
مدیر کل هواشناسی استان مرکزی گفت: بارشهای پاییزی امسال در سطح استان مرکزی چندان مناسب نبود و ۵۰ درصد کمتر از حد نرمال بود.    

به گزارش پیام دلیجان؛ مرتضی ذوالفقاری مدیر کل هواشناسی استان مرکزی در گفتگو با ندای تفرش گفت: بارشهای پاییزی امسال در سطح استان مرکزی چندان مناسب نبود و ۵۰ درصد کمتر از حد نرمال بود.این میزان در تفرش ۲۰ درصد ودر شهرستانهای شهرهای ساوه، دلیجان و محلات ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر از حد نرمال بوده است.

ذوالفقاری اظهار کرد: پیش بینی های فصلی به خصوص برای زمستان نشان می دهد که در ماههای دی، بهمن و اسفند بارشها در حد نرمال است و به اندازه ۱۰۰ میلیمتر بارش تجمعی خواهیم داشت.

وی تشریح کرد: مفهوم نرمال یعنی میانگین بلند مدت ۳۰ ساله؛ که متوسط ۳۰ سال گذشته بارشهای استان مرکزی در فصل زمستان ۱۰۰ میلی متر بوده است و امسال هم پیش بینی می شود که ۱۰۰ میلی متر بارش داشته باشیم.

مدیر کل هواشناسی استان مرکزی در خصوص تغییرات دمای هوا در زمستان امسال، بیان کرد: پیش بینی ها نشان می دهد که زمستان امسال از نظر دمایی نرمال و حتی نیم تا ۱ درجه نیز در فصل زمستان نسبت به بلند مدت گرمتر باشد.

ذوالفقاری با بیان این مطلب که دو پدیده متفاوت النینو و لانینو از نظر بارندگیها در ایران تاثیر می گذارند، گفت: این پدیده ها در اقیانوس آرام اتفاق می افتند ولی از نظر دمایی تاثیر چندانی در ایران ندارند. سال گذشته پدیده النینو اتفاق افتاد و میزان بارشها بیشتر از حد نرمال بود و از نظر دمایی ۱/۵ درجه گرمتر بود و امسال لانینو یا خنثی روی می دهد و دمای هوا در حد نرمال پیش بینی می شود.

وی اضافه کرد: روز سه شنبه ۳۰ آذر ماه اولین بارش برف زمستانی در استان مرکزی اتفاق می افتد و در روزهای ۴ و ۵ دیماه نیز بارشهای خوبی در پیش است و از این وضعیت خشکسالی تا اندازه ای خارج خواهیم شد.

مدیر کل هواشناسی استان مرکزی خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود که در زمستان امسال برای ۱ تا ۲ روز دمای هوا به ۱۵- برسد ولی پیش بینی ها نشان می دهد که میانگین دمایی امسال نیم درجه گرمتر از میان مدت باشد و شرایط خاص و ویژه ای وجود ندارد.

 

انتهای پیام/