امروز: جمعه, 03 خرداد 1398
محتوای خبر

۳ بهمن؛ سالروز درگذشت ملا احمد نراقی؛ ملا احمد نراقی؛ از اولین نظریه روشن پیرامون ولایت فقیه تا حضور در میدان جنگ ایران و روسیه

2 بهمن 1395 کد خبر : 988616897


شهردار نراق اظهار کرد: ملا احمد نراقی در حوزه سیاسی صاحب نظریه ولایت فقیه است، به تعبیر رهبر معظم انقلاب اولین فقیه که در خصوص نظریه ولایت فقیه صریح ،قاطع و روشنی را مطرح کردند ملا احمد نراقی بوده است.


به گزارش پیام دلیجان؛ سوم بهمن ماه، در تاریخ شمسی ایران یکصد و نودمین سالروز وفات عالم بزرگ شیعه  مرحوم ملا احمد نراقی است.

«ملا احمد نراقی»، فرزند مرحوم «حاج ملا مهدی نراقی»، در سال ۱۱۸۵ هجری قمری مطابق با ۱۱۵۰ شمسی در نراق متولد شد.

وی ایّام نوجوانی و جوانی اش(حدود سالهای ۱۱۹۰تا ۱۲۰۵) را نزد پدرش تحصیل کرد؛ که این، دوران عمدهٔ تحصیلش است. پس از مدّت کوتاهی به خاطر هوش و استعداد سرشارش به مقام استادی نائل و در حوزهٔ علمیّه مشغول به تدریس شد. سپس به ایران (احتمالا کاشان) بازگشتند.

او پس از مدّتی مجدّداً به عراق (نجف و کربلا) بازگشت و پس مدّتی تحصیل، تدریس، تحقیق و تألیف به درجه اجتهاد رسید. امّا به دلیل وفات پدر (۱۲۰۹ ه. ق) به کاشان بازگشته و به جای پدرش مسؤلیت اداره حوزه علمیه و تدریس در آنجا را به عهده گرفت.

 محمود مرادی، شهردار نراق گفت: شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی) و بیش از ۱۰۰ نفر از مشاهیر نامدار است که در این شهر در دوران دفاع مقدس ۱۸۰ رزمنده، ۸ آزاده، ۱۰۰ جانباز(مجروح)و ۸۰ شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.

وی در خصوص ملا احمد نراقی گفت: این عالم بزرگ در سن ۲۳ سالگی به درجه اجتهاد نایل شد و بعد از پدر مرجعیت عام را در کاشان و حوزه علمیه ای که در این شهر تاسیس شده بود را عهده دار شد.

شهردار نراق گفت: در زمان خودش ادامه دهنده راه پدرش در خصوص علوم ریاضیات، نجوم، فلسفه، منطق، اصول فقه و جامع علوم عقلی و نقلی می شود.

وی به تاسیس حوزه علمیه در کاشان توسط ملا احمد نراقی اشاره کرد و ادامه داد: در این حوزه علمیه شیخ مرتضی انصاری اعجوبه قرن را چهار سال در خودش متوقف می کند.

مردای اظهار کرد: شیح انصاری یکی از اجازه های اجتهاد خود را بعد از چهار سال که در حوزه علمیه حضور داشتند را از ملا احمد نراقی دریافت می‌کند.

شهردار نراق اظهار کرد: ملا احمد نراقی در حوزه سیاسی صاحب نظریه ولایت فقیه است، به تعبیر رهبر معظم انقلاب اولین فقیه که در خصوص نظریه ولایت فقیه صریح ،قاطع و روشنی را مطرح کردند ملا احمد نراقی بوده است.

وی با بیان اینکه ملا احمد نراقی قایل به حکومت فقها بود بیان کرد: در جنگ دوم میان ایران و روسیه، فتوای جهاد بر علیه روسها را صادر کردند.

مرادی اعلام کرد: ملا احمد نراقی نزدیک به دوسال در میدان این جنگ در تبریز حضور داشتند و با خیانتی که عباس میرزا نسبت به این عالم داشتند، نراقی مجبور به ترک جنگ می شود. آن جنگ منجر به شکست ایران و عهدنامه ترکمنچای می شود.

 شهردار نراق با بیان اینکه ملا احمد نراقی مرجع بزرگی برای جهان اسلام بود بیان کرد: این عالم در دوران زندگی خود شاگردان بزرگی را تربیت کردند و تالیف بیش از ۴۰ کتاب در حوزه های مختلف فقه، اصول و دیوان اشعار را داشته اند.

ملا احمد نراقی در اول شب یکشنبه بیست و سوم ربیع الثانی سال ۱۲۴۵ هجری قمری به دلیل بیماری وبای عمومی گسترده در کاشان و اطراف آن (از جمله نراق)  در نراق وفات کرد و در نجف، در صحن علی بن ابیطالب، در کنار آرامگاه پدرش تدفین شد.

مراسم سالروز وفات مرحوم ملا احمد نراقی به مناسبت یکصد و نودمین سالروز وفات عالم بزرگ شیعه مراسمی امشب دوم بهمن ماه از ساعت ۲۰  در حسینیه کوثر نراقیها برگزار می شود.

انتهای پیام/
تگها: ملا احمد نراقی, نراق, دلیجان