امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

20 هکتار بافت فرسوده دلیجان نیازمند احیا است

10 بهمن 1395 کد خبر : 988617022

 شهردار دلیجان گفت: 20 هکتار از سازه ها و تاسیسات مسکونی و تجاری این شهر دارای بافت فرسوده و قدیمی است که نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.

 

 

به گزارش پیام  دلیجان؛ مهدی اسماعیلی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشترین میزان بافت فرسوده در مرکز شهر و در حوالی مسجد اعظم و مسجد جامع شهر قرار دارند.

وی بیان کرد: طرح معماری جدید بافت فرسوده تهیه شده است و در دستور کار قرار دارد تا با مشارکت مالکان و سرمایه گذاران احیا شود.

شهردار دلیجان گفت: معماری جدید دارای ویژگی های منحصر به فردی است که به ترمیم و نوسازی بافت فرسوده کمک می کند و از طرفی نیز سیما و منظر شهری را در مرکز شهر چشم نواز می کند.

اسماعیلی ادامه داد: بافت فرسوده و قدیمی به ویژه در مرکز شهر دلیجان به عاملی مزاحم و ناهماهنگ تبدیل و آشفتگی سیمای شهری و مبلمان شهری را موجب شده است.

وی اظهارکرد: منازل با بیش از یکصد سال قدمت به جای اینکه به شهر چهره ای تاریخی و با اصالت دهند، عاملی در زشت شدن فضای بصری هستند و از استحکام کافی نیز برخوردار نیستند.

اسماعیلی افزود: بسیاری از این سازه های غیرمستحکم و فرسوده به صورت متروکه رها شده است که رسیدگی به آن ها در دستور کار است.

وی بیان کرد: املاک بافت فرسوده با سازه های ناایمن راه دسترسی را برای ارائه خدمات شهری با مشکل روبه رو کرده است.

اسماعیلی افزود: تاکنون مجوز هایی برای احیاء بافت فرسوده صادر شده و بسته های ترغیبی نظیر بخشودگی عوارض شهرداری به منظور تشویق مالکان به احیاء املاک فرسوده از سوی دیگر دستگاه های خدمات رسان در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: احیاء بافت فرسوده زمینه ساز رونق اقتصادی برای شهروندان، نوسازی و توسعه متوازن شهر و نیز مقاوم سازی و ایمن سازی مناطق شهری در برابر خطرات و بلایای طبیعی به ویژه زلزله می شود.

شهردار دلیجان اظهارکرد: در صورت همکاری شهروندان و پرداخت تسهیلات کم بهره از سوی بانک های عامل به متقاضیان بافت فرسوده شهر در آینده می توان چهره بافت فرسوده شهر را متحول کرد و امکان خدمات رسانی بهتر به ساکنان این منطقه شهر را فراهم کرد.

شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی 50 هزار نفر جمعیت دارد.

 

انتهای پیام /
تگها: 20 هکتار, بافت فرسوده, دلیجان, نیازمند احیا, است, پیام دلیجان, اخبار دلیجان