امروز: چهارشنبه, 03 بهمن 1397
محتوای خبر

۲۰ اسفندماه برگزار می شود؛ جشن سنتی شکر گزاری آش اسفندی دلیجان

18 اسفند 1395 کد خبر : 988617464


شهردار دلیجان از برگزاری آیین آش اسفندی در روز جمعه ۲۰ اسفندماه با حضور مسئولین استان و شهرستانی از ساعت ۱۵ در بوستان غدیر دلیجان خبر داد.

به گزارش پیام دلیجان؛ مهدی اسماعیلی شهردار دلیجان در خصوص برگزاری این آیین گفت: مردم شهرستان دلیجان در آیینی در پایان  بهمن ماه و اوایل اسفندماه اقدام به پخت آش اسفندی می کنند.

 

 


اسماعیلی اظهار کرد: امسال به دلیل اینکه پایان بهمن ماه و اوایل اسفندماه مصادف با ایام فاطمیه شد آیین آش اسفندی کمی با تاخیر برگزار می شود.

وی پخت آش اسفندی را یکی از آداب و رسوم کهن مردم شهرستان دلیجان دانست و ادامه داد: شهرداری دلیجان با همکاری شورای اسلامی و فرمانداری و دیگر سازمانها برای احیای این سنت در چند سال اخیر جشنواره آش اسفندی را برگزار می کنند.

اسماعیلی پخت آش اسفندی را یکی از آئین‌های باستانی دلیجان عنوان کرد و ادامه داد: آش اسفندی به پاس شکرگزاری پایان بهمن ماه و اوایل اسفندماه در همه خانه‌ها در دلیجان پخته می شود.

شهردار دلیجان با تاکید بر اینکه مردم دلیجان آش اسفندی را نماد برکت و زندگی، روشنی و گرمی تنور خانه تا سال دیگر می دانند بیان کرد: مردم دلیجان برای سپاس از خداوند و شکرگذاری به درگاهش آئین جشن و سرور و پخت آش را برپا می‌کردند تا زمستان را با شب‌های بلند، تاریک و سرد پشت سر گذاشته و با وزیدن باد اسفندی که مژده فصلی دیگر را در دل خود دارد، به پیشواز بهار بروند.

 شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با ۵۰ هزارنفر جمعیت درمرکز کشور و کمربندی راه ارتباطی استانهای جنوبی و غربی به تهران و شمال کشور قراردارد.

۴۷  اثر تاریخی شهرستان دلیجان شامل کاروانسرا و پل دو دهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار شگفت انگیز نخجیر، کاروانسرا و قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق به ثبت ملی رسیده است.

انتهای پیام/
تگها: آش اسفندی, دلیجان, پیام دلیجان, 20 اسفندماه