امروز: یکشنبه, 06 خرداد 1397
محتوای خبر

ورود پساب صنعتی معدن سوژمیران راونج به محیط زیست+عکس

27 اسفند 1395 کد خبر : 988617536

 

بند (سد) خاکی فاضلاب و پسمانده های صنعتی معدن سوژمیران راونج (تولید کننده کنستانتره سرب ) به دلایل نامعلومی ساعت 10 صبح امروز جمعه 27 اسفندماه 95 تخریب شد و کلیه پساب و فاضلاب سمی حاصل از شستشوی خاکه های حاوی سرب وارد فضای محیط شده است.

 

به گزارش پیام دلیجان؛ هر چند این تخریب خسارت جانی نداشته، موادپخش شده تماما سمی و حامل اسیدهای مختلفی است که  به منظور جداسازی کنستانتره سرب افزوده می شود و بیماری زا است و پس از فرو رفتن در زمین و خشک شدن مواد جامد بر روی زمین توسط باد بصورت  گرد و خاک به  اطراف پخش خواهد شد و خسارت مالی و زیست محیطی شدیدی به اطراف خود وارد کرده است.

 

 

 

کامبیز خلیلی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دلیجان ضمن بازدید از محل در گفتگو با پایگاه خبری دلیجان گفت: بر اثر تخریب و شکست دیواره سد باطله معدن سرب سوژمیران راونج از توابع دلیجان، حجم زیادی از لجنهای موجود در این سد وارد  اراضی مجاور شده است. 

 

خلیلی اظهار کرد: بر اساس بازدید صورت گرفته با توجه به وارد شدن این لجنها به زمین های مجاور و امکان تبدیل آن به کانونهای تولید ریز گرد وگرد و غبار، اخطاریه لازم به مسئولین مجتمع در خصوص جمع آوری و پاکسازی محیط در اسرع وقت ابلاغ و مدیریت مجتمع موظف به رفع آلودگی خاک منطقه شده است.

 

بر اساس گزارش محیط زیست ، این واقعه ساعت 23پنجشنبه شب رویداده است و شدت جریان خروج پساب چنان زیاده بوده است که یک دستگاه لودر و اتاقک محل کاملا در زیر لجنهای این سد دفن شده است.

 

معدن و كارخانه سرب و روي راونج در30 کيلومتري شمال شرق شهرستان دليجان و در استان مركزي قرار دارد كانسار سرب راونج از ذخاير قابل توجه سرب در ايران مي‌باشد كه عليرغم حجم كم ذخيره به علت عيار بالاي سرب و نيز وجود نقره از اهميت خاصي برخوردار است. ذخيره مزبور از ادوار گذشته در منطقه شناخته شده و آثار حفاري‌هاي قديم در امتداد رگه‌هاي پرعيارآن قابل مشاهده است.

 

عمليات اكتشافي، طراحي، نصب و راه اندازي كارخانه تغليظ كانسار راونج در سالهاي قبل از انقلاب توسط شركت‌ بلژيکي انجام شد و شرکت سوژميران بعنوان زير مجموعه شرکت بلژيکي در اين معدن فعال بود. بعد از انقلاب، بنياد شهيد اداره معدن و کارخانه را بر عهده گرفت كه پس از مدتي اين بنياد تصميم به واگذاري شرکت به بخش خصوصي نمود که در نهايت شرکت سوژميران تصميم به خريداري مجدد معدن و کارخانه نمود. عليرغم گذشت نزديك به 40-30 سال از راه‌اندازي معدن و كارخانه راونج در حال حاضر کارخانه با ظرفيت 270 تن كنسانتره سرب و روي در روز فعاليت مي نمايد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/