امروز: جمعه, 25 آبان 1397
محتوای خبر

غار نخجیر با عمرِ 75 میلیون ساله/تنها غار زنده ایران+عکس

5 فروردین 1396 کد خبر : 988617569

 

غار چال‌نخجیر در ۸ کیلومتری شرق شهر دلیجان و فاصله ۳ کیلومتری جاده دلیجان – نراق و در دامنه کوه کم‌ارتفاعی قرار گرفته است.

 

به گزارش پیام دلیجان؛ غار نخجیر در فاصله 8 کیلومتری شمال دلیجان و در منطقه ای به نام چال نخجیر واقع شده است و به عنوان تنها غار زنده ایران است.

 

 

 

غاردارای یک شاخه اصلی و چندین شاخه فرعی بوده و از راه همواری می توان به راحتی در غار حرکت کرد.

 

درون غار عموماً کریستالیزه بوده واز سنگ های تزیینی زیبا تشکیل شده است. کف و دیوارهای غار پوشیده از بلورهای اسفنجی است که از این جهت یکی از غارهای زیبای کشور است.

 

علاوه بر این غار دارای دالان ها و دهلیزهای بسیاری بوده که زیبایی خاصی به آن بخشیده است منشورها اسفنج های بلورین کلسیت، باغ های مرجانی، دالان ها،دهلیز ها، تراس ها وحوضچه‌های متعدد، جلوه های  انحصاری به این غار داده است که آن را سرآمد سایر غارهای آهکی جهان قرار داده است.

 

منطقه غار نخجیر در مساحت 300 هکتار و در فاصله 20 کیلومتری تا مرکز شهر واقع شده است این منطقه از مناطق نمونه ی گردشگری  محسوب می شود.

 

غار در سال 68 به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد، قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود.

 

غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده و علت شکل‌گیری غار، حرکت گسل معکوسی بوده است که در منطقه کارستی واران وجود داشته واز نظر زمین‌شناسی دوره تشکیل آن با الیگوسن پایانی می‌رسد.

 

حدود ۹۵٪ از دیواره‌های غار پوشیده از رسوبات آهکی و مابقی سنگی است که تاکنون هزار و ۳۰۰ متر از غار برای بازدید عموم کف‌سازی، ایمن‌سازی و نورپردازی شده است و انتهای غار دریاچه‌ای هست که امکان قایقرانی در آن وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/
تگها: غار نخجیر, عمرِ 75 میلیون ساله, تنها غار زنده ایران, عکس