امروز: دوشنبه, 25 تیر 1397
محتوای خبر

قالی معروف آئین قالی شویان مشهد در روستای خاوه اردهال دلیجان بافته می شود

2 اردیبهشت 1396 کد خبر : 988617745بخشدار بخش مرکزی دلیجان از بافت قالی معروف آئین قالی شویان مشهد در روستای خاوه اردهال دلیجان خبر داد.


به گزارش  پیام دلیجان؛ محمدرضا یوسفی بخشدار بخش مرکزی دلیجان در جریان بازدید از کارگاه قالی بافی خاوه اردهال دلیجان گفت: در این کارگاه ، قالی مخصوص مراسم قالیشویان در حال بافت است.

 

 


یوسفی اظهار کرد: این قالی در اندازه حدودا 10متر مربعی و از روی نقشه ای 400 ساله توسط زنان خاوه بافته و انشاءالله تا قبل از مراسم قالیشویان سال 96 جایگزین قالی قبلی خواهد شد.


وی ادامه داد: در  تمام مراحل بافت قالی بافندگان خاوه ای با وضو وارد کارگاه شده و اقدام به بافت این قالی می‌کنند.

 

بخشدار بخش مرکزی دلیجان گفت: در این کارگاه موقعیت برای همه بافندگانی که مسلط به هنر قالیبافی هستند ،برای مشارکت و همیاری مهیا خواهد بود.

 

وی با اشاره به اینکه مراسم قالیشویی مشهد اردهال به عنوان دهمین اثر میراث معنوی ایران به ثبت جهانی رسیده است  افزود: مراسم سنتی مذهبی قالیشویان از سنت‌های چند صد ساله است كه در دومین جمعه مهرماه هر سال در مشهد اردهال كاشان برگزار می‌شود.

مراسم قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان علی بن محمد باقر (ع) در سال 113 هجرت در سزمین مشهد اردهال و نحوه به خاكسپاری این امامزاده جلیل القدر توسط اهالی فین كاشان است كه هر ساله با تعصب و غرور خاصی معمولا در یكی از روزهای میان نهم تا پانزدهم مهرماه برگزار می‌شود كه به روز قالیشویان معروف است.

روستای خاوه ی اردهال در حدود ۳۰ کیلومتری شهرستان دلیجان و در ۴۸ کیلومتری شمال غربی کاشان و پنج کیلومتر بالاتر از مشهد اردهال در امتداد رشته کوه های کرکس واقع شده است. وسعت آن در حدود ۹۰ کیلومتر مربع برآورد شده است و دارای ۲۰ مزرعه در حوالی خود است.


انتهای پیام/
تگها: قالی معروف, آئین قالی شویان, مشهد, روستای خاوه اردهال دلیجان, بافته می شود