امروز: یکشنبه, 06 خرداد 1397
محتوای خبر

کتابخوانی و وجود سرانه فضای کتابخانه‌ای از شاخص‌های اصلی توسعه است

21 خرداد 1394 کد خبر : 98861805

به گزارش پیام دلیجان، به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌ الاسلام و المسلمین محمدتقی کرامتی پیش از ظهر امروز در نشست اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی دلیجان اظهار داشت: اساس نطام جمهوری اسلامی فرهنگ است و رهبری نظام یکی از مهم‌ترین عناصر فرهنگ‌ساز و علاقمند به کتابخوانی می‌باشند.

 

وی با اشاره به پرهیز از شعارزدگی در حوزه فرهنگ تصریح کرد: در راستای رفع معضلات جامعه علاوه بر ابراز دغدغه باید اقدامات فرهنگی مناسبی توسط مسئولان صورت پذیرد.

 

امام جمعه دلیجان خاطر نشان کرد: شهرستان دلیجان در مسیر توسعه اقتصادی در حال رشد و حرکت است، ولی نباید از توسعه فرهنگی غافل شد چرا که سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ و توسعه کتابخوانی الزامی است.

 

کرامتی افزود: مسئولان باید به امر مطالعه و کتابخوانی اهتمام ورزند و فعالیت‌های اجرایی و خدمت‌رسانی نباید آنها را از کتاب و کتابخوانی دور کند.

 

فرماندار دلیجان نیز گفت: توسعه فرهنگ کتابخوانی در جامعه به تنهایی از عهده نهادهای مرتبط بر نمی‌آید و ما باید به شکلی عمل کنیم که بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را در جامعه نهادینه کنیم.

 

هادی فدایی افزود: متاسفانه فضای کتابخانه‌ای دلیجان پایین بوده و با کمبود کتابخانه و سالن‌های مطالعه مواجه هستیم که امیدواریم با جذب اعتبارات و ساخت کتابخانه مرکزی دلیجان، شاهد افزایش سرانه فضا در سطح شهرستان باشیم.

 

وی با اشاره به زمین کتابخانه مرکزی دلیجان ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته به زودی مشکل این زمین برطرف خواهد شد و امیدواریم با تخصیص اعتبار قابل توجه در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان، عملیات ساخت کتابخانه مرکزی دلیجان به زودی آغاز شود.

 

فرماندار دلیجان استفاده از ظرفیت خیّرین برای ترویج فرهنگ مطالعه را ضروری دانست و بیان کرد: به منظور جذب، ساماندهی منابع، امکانات و جلب مشارکت‌های مردمی در امر خیر کتابخانه‌سازی و توسعه فرهنگ کتابخوانی می‌توان از ظرفیت خیرین شهرستان استفاده کرد که این امر نیازمند تعامل و برنامه‌ریزی مدون می‌باشد.

 

وی افزود: مشکلات کتابخانه عمومی روستای راونج توسط شورا و دهیاری بررسی شده و برای رفع آنها اقدام خواهد شد، همچنین در روستای راوه نیز با اختصاص ساختمان و فضای مناسب توسط دهیاری، به زودی کتابخانه عمومی افتتاح خواهد شد.

 

فدایی با اشاره به آزمون استخدامی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: امیدواریم با جذب سه نفر نیروی بومی برای شهرستان دلیجان، شاهد ارائه خدمات بهتر و بیشتری توسط اداره کتابخانه‌های عمومی دلیجان باشیم.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این جلسه با اشاره به شعار امسال گفت: با وحدت کلمه و همدلی مدیران می‌توان مشکلات مردم را برطرف کرد که افتتاح کتابخانه عمومی علامه عبدالهادی دلیجانی می‌تواند حاصل همدلی و همزبانی مسئولان شهرستان دلیجان باشد.

 

امین کمالوندی افزود: امروز دومین تجربه حضور روسای ادارات در یک شهرستان برای اخذ تصمیمات استانی بوده و با ارتباط خوبی که بین مسئولان کتابخانه‌های عمومی استان بوجود آمده این رویه ادامه خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اعتبارات سال 94 توسط فرمانداری توزیع نشده امیدواریم در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان و در بحث تعمیر و تجهیز، نگاه ویژه‌ای به کتابخانه‌های عمومی شود، زیرا کتابخانه عمومی اشراق دلیجان فرسوده شده و مشکلات اساسی بسیاری دارد.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ضمن اشاره به مشکلات اساسی کتابخانه‌های عمومی خاطر نشان کرد: کمبود منابع مطالعاتی، عدم شادابی و نشاط فضای کتابخانه‌های عمومی و نحوه برخورد کتابداران از دلایل اصلی کاهش مراجعه افراد به کتابخانه می‌باشد.

 

در ادامه رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان دلیجان نیز ضمن ارائه گزارش عملکرد این شهرستان گفت: شهرستان دلیجان دارای چهار کتابخانه عمومی و یک کتابخانه مشارکتی است که در شهرهای دلیجان و نراق به ارائه خدمات فرهنگی و کتابخانه‌ای می‌پردازند.

 

فهیمه لطفعلی افزود: افتتاح کتابخانه عمومی علامه عبدالهادی دلیجانی و اجرای طرح همیاران کتاب با همکاری اداره آموزش و پرورش و معرفی کتاب به صورت هفتگی از طریق شبکه دولت از جمله فعالیت‌های اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دلیجان در سال جاری است.

 

انتهای پیام/