امروز: چهارشنبه, 28 آذر 1397
محتوای خبر

اعضای شورای شهر نراق به حفر چاه در چال نخجیر اعتراض کردند؛ تنها غاز زنده ایران در معرض خطر

27 خرداد 1396 کد خبر : 988618202

جمعی از مردم و اعضای شورای شهر نراق نسبت به احداث چاه در نزدیکی غار نخجیر اعتراض کردند و در نامه ای از فرماندار دلیجان خواستار شدند تا مانع از احداث این چاه شود.

 

 

به گزارش پیام دلیجان؛ در بخش‌هایی از نامه جمعی از مردم نراق به فرماندار دلیجان آمده است: اصلی‌ترین منبع درآمد مردم نراق بر پایه کشاورزی است و با توجه به خشکسالی‌های اخیر کشاورزان همواره با مشکل کم آبی و بحران آب مواجه هستند.

 

احداث چاه موجبات اتلاف منابع آبی منطقه می‌شود و از طرف دیگر با توجه به پتانسیل های غار نخجیر و موقعیت استراتژیک و آهکی بودن آن و نوع حفره چاه در آینده تخریب این مجموعه با ارزش را بر خواهد داشت.

 

احداث چاه آب در منطقه عمومی نراق موجبات نگرانی مردم نراق شده و مردم این شهر خواستار تامین حقآبه مردم این شهر از سد کوچری هستند.

 

چنانچه اقدام عاجلی در این خصوص صورت نپذیرد هرگونه تبعات و اختلاف و نزاع و درگیری مردم بر عهده فرمانداری است.

 

گفتنی است غار نخجیر در فاصله ۸ کیلومتری شمال دلیجان و در منطقه ای به نام چال نخجیر واقع شده و تنها غار زنده ایران است. درون غار عموماً کریستالیزه بوده و از سنگ های تزیینی زیبا تشکیل شده است. کف و دیوارهای غار پوشیده از بلورهای اسفنجی بوده که زیبایی خاصی را به این غار بخشیده است.

 

منشورها، اسفنج های بلورین کلسیت، باغ های مرجانی، دالان ها، دهلیز ها، تراس ها و حوضچه‌های متعدد، جلوه های انحصاری به این غار داده است که آن را سرآمد سایر غارهای آهکی جهان قرار داده است.

 

قدمت این غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزو غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود.

 

غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده و علت شکل‌گیری غار، حرکت گسل معکوسی بوده است که در منطقه کارستی واران وجود داشته و از نظر زمین‌شناسی دوره تشکیل آن با الیگوسن پایانی می‌رسد.

 

حدود ۹۵٪ از دیواره‌های غار پوشیده از رسوبات آهکی و مابقی سنگی است که تاکنون هزار و ۳۰۰ متر از غار برای بازدید عموم کف‌سازی، ایمن‌سازی و نورپردازی شده است و انتهای غار دریاچه‌ای وجود دارد که امکان قایقرانی در آن را ممکن ساخته است.

 

انتهای پیام/