امروز: دوشنبه, 31 اردیبهشت 1397
محتوای خبر

معضل صندلی های خالی به نفع خوابگاهی های نراق!

27 خرداد 1396 کد خبر : 988618205


معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد نراق گفت: با کاهش جمعیت دانشجو در این واحد دانشگاهی، رفاه دانشجویان را افزایش دادیم.

به گزارش پیام دلیجان؛ کریم نوزاد نمین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با بیان اینکه این دانشگاه ظرفیت‌های خوابگاهی ساخته شده بالایی دارد، افزود: در حال حاضر نزدیک به 1800 نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی خوابگاهی برای ما وجود دارد که شامل سه باب خوابگاه خواهران و دو باب خوابگاه دانشجویی برادران است.

وی اظهار کرد: در گذشته به سبب اینکه رشته‌های کارشناسی و کاردانی دانشجویان بسیاری را به خود اختصاص داده بودند، دانشجویان در طول ایام هفته در دانشگاه حضور داشتند و در درجه اول از فضای خوابگاهی استفاده می‌کردند.

نمین گفت: به مرور طی پنج سال گذشته روند کاهشی تعداد دانشجویان کاردانی و کارشناسی را شاهد شدیم و سوق یافتن دانشجویان به مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا باعث شد که استفاده از خوابگاه کمتر شود و تقریبا در حال حاضر ظرفیت خوابگاه‌ها بلااستفاده است. تعداد بسیار محدودی دانشجو در خوابگاه‌ها ساکن هستند و این افراد اغلب دانشجویان رشته‌های پرستاری و تعدادی دانشجویان ارشد را شامل می‌شوند که از راه‌های دور می‌آیند و معمولا در ایام هفته در دانشگاه می‌مانند.

معاون دانشجویی فرهنگی این دانشگاه گفت: در حال حاضر تعداد دانشجویان خوابگاهی که به طور دائم ساکن هستند حدود 100 نفر است، اما دانشگاه تمهیدی برای دانشجویان ارشد اندیشید و پیشنهاد ما برای اولین بار در سطح استان مطرح و دو سال پیش در شورای دانشجویی استان هم مصوب شد. 

وی ادامه داد: این پیشنهاد الگویی برای سایر واحدهای استان شد و آن استفاده از ظرفیت خوابگاه دانشجویی به صورت دانشجوی مهمان است. کسانی که از راه‌های دور می‌آیند و کلاس‌های درس‌شان تا دیروقت ادامه پیدا می‌کند یا دو روز در دانشگاه هستند، یک شب را به صورت دانشجوی مهمان از خوابگاه استفاده می‌کنند.  

نمین افزود: در ایام امتحانات به میزان بسیار بیشتری از ظرفیت خوابگاهی به صورت مهمان استفاده می‌‌شود. تعداد دانشجویان مهمان حداقل در طول هفته به 100 تا 150 نفر می‌رسد. این تمهید سبب آسایش و رفاه دانشجویان شد تا به خاطر یک شب، مسیرهای دور را رفت و برگشت نکنند یا در مهمانخانه‌ها ساکن نشوند.

نمین علت اصلی این اتفاق را در سیاست‌هایی دانست که طی سال‌های گذشته در آمایش جذب دانشجو در وزارت علوم اتفاق افتاد و در سازمان مرکزی دانشگاه این کاهش روند دانشجو باعث شد در شهرهایی مثل نراق که اکثر دانشجویان غیربومی هستند، میزان معرفی و جذب کاهش پیدا کند.

معاون دانشگاه نراق با اشاره به سیاست‌‌گذاری‌های این دانشگاه با توجه به کاهش تعداد دانشجویان تصریح کرد: اولین سیاست این بود که با درک کاهش جمعیت دانشجو رفاه دانشجو را افزایش دادیم. خوابگاه‌های ما دارای اتاق های 6، 8 و 10 نفره بودند، اما اکنون اتاق‌ها حداکثر چهار نفره هستند. در این راستا سیاست خوابگاه‌های یک نفره، دو و سه نفره و اتاق‌های دائمی را طی سه الی چهار سال گذشته در دانشگاه پیاده کردیم که مورد استقبال خوب دانشجویان قرار گرفت.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از دانشگاه‌ها با سوبسیدی که دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته است، اتاق اختصاصی از خوابگاه اجاره می‌کنند. دانشگاه نراق با وجود تمام هزینه‌های تعمیر و نگهداری خوابگاه‌ها و خدمات این افتخار را دارد که برای دانشجویان حداکثر امکانات لازم و رفاه را در حد مقدورات خود فراهم کرده است.  

انتهای پیام
تگها: معضل صندلی های خالی, خوابگاهی های نراق, زیرساخت های خالی خالی, دانشگاه آزاد نراق, نراق, پیام دلیجان