امروز: پنج شنبه, 21 آذر 1398
محتوای خبر

تخریب یک اثر ملی ملی؛ واگذاری‌های ناشیانه به بخش خصوصی این بار دامن میراث فرهنگی را گرفت

13 تیر 1396 کد خبر : 988618329

 

کاروانسرای شاه عباسی کهک از آثار دوره صفویه است که به بخش خصوصی واگذار شده است ولی گویا به جای اینکه کمکی به مرمت وبازسازی این بنای تاریخی باشد تخریب این بنا را تسریع بخشیده است.

به گزارش پیام دلیجان؛ کاروانسرای شاه عباسی کهک از جمله کاروانسراها و بناهای زیبای دوران صفویه است که در روستای کهک از توابع شهرستان دلیجان واقع شده است.

 

 

این کاروانسرا در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه محلات قرار دارد و در روستای کهک از توابع شهرستان دلیجان واقع شده است.

 

براساس نظر کارشناسان، قدمت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه و در زمره ۹۹۹ کاروانسرایی است که در دوره شاه عباس صفوی در کشور ساخته شده است. ولی معماری آن، از شیوه معماری دوره سلجوقیان پیروی می‌کند.

 

مساحت مجموع این کاروانسرا دو هزار و ۸۰۰ مترمربع است که یک هزار و ۳۰۰ مترمربع آن را عرصه و یک هزار و ۵۰۰ مترمربع را نیز اعیان تشکیل می دهد.

 

این کاروانسرا در تاریخ  ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۹۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

محمدرضا یوسفی بخشدار مركزی دليجان در گفتگو با پیام دلیجان؛ با اشاره به اینکه شهرستان دلیجان دارای آثار مختلف تاریخی و فرهنگی است گفت: تاکنون ۴۷ اثر شهرستان دلیجان ثبت ملی شده اند.

 

یوسفی اظهار کرد: کاروانسرا و پل دو دهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان(ع)، امامزاده یحیی(ع)، امامزاده بی‌بی زبیده خاتون(ع)، غار شگفت انگیز نخجیر، کاروانسرا و قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان به شمار می روند.

 

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر انتشار اخباری مبنی بر وجود اشیا و سکه های قدیمی در چنین بناهایی افراد سودجو را به طمع انداخته و باعث شده که این بناهای قدیمی از سوی برخی از این افراد سودجو تخریب شود.

 

بخشدار مركزی دليجان بیان کرد: از طرف دیگر به دلیل بالا بودند تعداد آثار تاریخی شهرستان، میراث فرهنگی اعتبارات لازم را برای حفاظت و نگهداری از همه آثار را ندارد.

 

یوسفی اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی سال گذشته به منظور حفاظت از کاروانسرای کهک این اثر را به بخش خصوص واگذار کرد. که بعد از واگذاری، بهره بردار از این مکان به عنوان محلی برای نگهداری دام های خود استفاده می کرد.

 

بخشدار مركزی دليجان با تاکید بر اینکه واگذاری آثار تاریخی به بخش خصوص به منظور حفظ و احیای آثار خوب است، افزود: البته باید نظارت ها‌های مناسب هم صورت گیرد تا این قبیل واگذاری ها آثار ملی و تاریخی را تخریب نکند.

 

یوسفی خاطرنشان کرد: با تذکراتی که از سوی سازمان میراث فرهنگی به بهره بردار داده شد، از امسال هیچ دامی در این مکان نگهداری نمی‌شود.

 

حمید دارابی دهیار روستای کهک با اشاره به اینکه روستای کهک بیشترین آثار باستانی ثبت شده در منطقه را دارد، گفت: روستای کهک از جمله معدود روستاهای است که چند اثر ثبت شده ملی را در خود جای داده است.

 

دارابی اظهار کرد: قلعه اسماعیلیه، مقبره آقاخانی، کاروانسرای شاه عباسی و غار کهک از مهمترین آثار تاریخی روستا است.

 

دارابی درخصوص مباحث مطرح شده در خصوص کاروانسرای کهک اظهار کرد: موضوع به این اندازه که بیان می شود نیست! خیلی مسئله را بزرگ کردند. باپیگیری های شورا و دهیاری روستای کهک این اثر باستانی در حال حاضر در دست تعمیر و بازسازی است.

 

 

از آنجایی که این بنای ارزشمند تاریخی از یادگاران دوره صفویه به مدت ۳۰ سال به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شد تا با سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد ریالی مرمت و احیا شود متاسفانه در سایه عدم نظارت کارشناسان میراث فرهنگی استان به محل نگهداری دام تبدیل شده بود.

 

انتهای پیام/
تگها: تخریب یک اثر ملی ملی, کاروانسرای شاه عباسی کهک, واگذاری‌های ناشیانه, بخش خصوصی, میراث فرهنگی