امروز: چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398
محتوای خبر

در آستانه سفر وزیر بهداشت به استان مرکزی؛ قول وزیر برای راه اندازی قطب ترومای استان در دلیجان محقق نشده است

18 تیر 1396 کد خبر : 988618360


عضو شورای اسلامی دلیجان گفت: با قول مساعد وزارت بهداشت و درمان قرار بود قطب ترومای منطقه جنوب شرقی استان مرکزی در دلیجان راه اندازی شود که هنوز در هاله ای از ابهام است و هیچ اقدام موثری در این خصوص انجام نشده است .

 

به گزارش پیام دلیجان؛ شهرستان دلیجان با مرکزیت شهر دلیجان در منتهی الیه جنوب شرق استان مرکزی واقع شده و از شمال با قم، از جنوب با استان اصفهان از شرق با کاشان و از غرب با شهرستان محلات مجاورت دارد و دارای یک بخش  به نام مرکزی و دو شهر به نام های دلیجان و  نراق و چهار دهستان به نام های دودهک ، جاسب ، جوشق، و هستیجان است.

این شهرستان در حوزه بهداشت و درمان دارای مشکلات متعددی است که پیگیری های مسئولان  برای رفع آنها تاکنون چندان نتیجه بخش نبوده است و مشکلات همچنان ادامه دارد.

در حالی که بیش از سه سال از آغاز طرح تحول نظام سلامت در کشور می گذرد متاسفانه مشکلات حوزه سلامت دلیجان نه تنها کم نشده بلکه اجرای این طرح مشکلاتی را برای این شهرستان به وجود آورده است.

در آستانه سفر وزیر بهداشت و درمان به استان مرکزی(دوشنبه ۱۹ تیرماه) بر آن شدیم تا بار دیگر برخی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان را به اطلاع مسئولین برسانیم تا با مدیریت صحیح، گام هایی برای رفع این مشکلات برداشته شود.

وجود مشکلات درمانی و بهداشتی در شهرستان دلیجان

حجت الاسلام سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در کشور گفت: علیرغم اجرای این طرح همچنان در شهرستان  دلیجان مشکلات بهداشت و درمان وجود دارد.

نبض بهداشت و درمان دلیجان خوب نمی زند

سلیمی با بیان اینکه نبض بهداشت و درمان شهرستان خوب نمی زند، افزود : در دیدارهایی که با وزیر بهداشت و درمان داشته ایم مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان به وزیر منعکس شده است.

وی افزود: وظیفه نمایندگان، نظارت است نه اجرا، برخی برای فرار از مسئولیت وظایف خود را به نماینده نسبت می دهند. البته نماینده مجلس می تواند به مسئولین اجرایی کمک کرده و آن ها را به وزرا و مسئولین کشوری متصل کند تا امور با شتاب بیشتری پیش رود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدواریم در سفری که وزیر بهداشت و درمان به دلیجان دارند، بخشی از مشکلات بررسی و برای رفع آنها اقدامات عملی انجام شود.

کمبود نیروی انسانی متخصص، مهمترین مشکل حوزه بهداشت و درمان دلیجان

رحمان دلاوری عضو شورای اسلامی شهر دلیجان با اشاره به اینکه مشکلات بهداشت و درمان دلیجان غالبا همان مواردی است که در گذشته وجود داشته است گفت: علیرغم پیگیری های فراوان متاسفانه هنوز چاره ای برای آن اندیشیده نشده است.

دلاوری با بیان اینکه بیمارستان دلیجان از نظر زیرساخت و سخت افزار درمانی در شرایط خوبی است اظهار کرد: مهمترین مشکل حوزه بهداشت و درمان دلیجان، کمبود نیروی انسانی متخصص است.

وی ادامه داد: متاسفانه تخصص های جراحی شامل داخلی، بیهوشی ، زنان و زایمان ، اطفال و جراح عمومی بطور همزمان در مراکز درمانی دلیجان وجود نداشته و در بسیاری از اوقات همین نگرانی باعث شده که بسیاری از جراحی هایی که در دلیجان قابل انجام است در بیمارستانهای شهرهای اطراف انجام شود؛ آمار قابل توجه تولدهای فرزندان دلیجانی در کاشان و قم گویای همین مطلب است.

عضو شورای اسلامی شهر دلیجان بیان کرد: سایر تخصص های ضروری در بیمارستان نظیر دکتر متخصص رادیولوژی ، ارتوپدی ، اورولوژی ، چشم پزشکی ، قلب و عروق و ... نیز غالبا در بیمارستان دلیجان یا وجود ندارد و یا حضور دائم این متخصصین همیشه با چالش روبرو بوده است.

تجهیزات پزشکی دلیجان بدلیل عدم حضور متخصص مربوطه بلا استفاده می ماند

دلاوری اظهار کرد: بسیاری از تجهیزات پزشکی نظیر سونوگرافی و ..  گاها بدلیل عدم حضور متخصص مربوطه بلا استفاده می مانند .

وی با بیان اینکه مشکل اعزام بیماران اورژانسی به کاشان یا قم علیرغم قول مساعد مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اراک و قرارداد منعقده بین کاشان و اراک هنوز به هیچ سرانجامی نرسیده افزود: بیماران اورژانس دلیجانی بر خلاف تمایل خانواده هایشان به اراک که شهر دورتری است اعزام می شوند به همین دلیل ریسک آسیب جدی بیمار نیز بالاتر می رود.

کمبود پزشک عمومی در سطح شهرستان دلیجان قابل توجه است

عضو شورای اسلامی شهر دلیجان با بیان اینکه از مزیت های قانونی برای جذب متخصص قراردادی نیز تاکنون استفاده نشده و هیچ تدبیری اندیشیده نشده است گفت: کمبود پزشک عمومی در سطح شهرستان نیز قابل توجه است.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه شهرستان دلیجان در موقعیت خاصی قرار دارد و آمار تروما و بیماران اورژانسی ناشی از حوادث جاده ای بالاست اما شواهد نشان داده که در اورژانس دلیجان گاها فقط یک پزشک عمومی وجود دارد در حالیکه استاندارد آن سه پزشک عمومی است.

وعده وزیر محقق نشده است

دلاوری اظهار کرد: با قول مساعد وزارت بهداشت و درمان قرار بود قطب ترومای منطقه جنوب شرقی استان مرکزی در دلیجان راه اندازی شود که هنوز در هاله ای از ابهام است و هیچ اقدام موثری در این خصوص انجام نشده است .

وی افزود: با پیگیریهای مسئولین شهرستانی بهبود نسبی در وضعیت بهداشت و درمان اتفاق افتاده است اما تا رسیدن به یک وضعیت مطلوب راه درازی داریم که امیدوارم در سفر وزیر بهداشت و درمان به شهرستان دلیجان شاهد اتفاقات مثبتی باشیم و وزیر برای همراهی با خیرین که در تجهیز مناسب بیمارستان دلیجان نقش موثری ایفاء کرده اند دستورات لازم و فوری برای تامین منابع انسانی متخصص جهت بهره برداری مناسب از این تجهیزات را نیز صادر کند.

لغو سفر وزیر به دلیجان در سفر قبلی وی با استان

سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۷ آبان ۹۴ جهت بازدید از بخش های مختلف حوزه سلامت به استان مرکزی سفر کرد و قرار بود از مراکز درمانی دلیجان هم بازدید داشته باشد که در پایان اعلام شد به دلیل طولانی شدن زمان سفر این بازدید به روز دیگری موکول شد؛  بازدید از مراکز بهداشت و درمان دلیجان و حل مشکلات این حوزه نیز در برنامه وزیر بود که انجام نشد و این موضوع در آن زمان گلایه مردم و نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس از وزیر بهداشت را به همراه داشت.

انتهای پیام/
تگها: سفر وزیر بهداشت به استان مرکزی, قول وزیر, راه اندازی قطب ترومای استان, در دلیجان, محقق نشده, دلاوری, شورای, پیام دلیجان