امروز: دوشنبه, 04 تیر 1397
محتوای خبر

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان خبر داد:آغاز پروژه مرمت کاروانسرای تاریخی کهک دلیجان+عکس

18 مرداد 1396 کد خبر : 988618566

 

نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری دلیجان از آغاز پروژه مرمت کاروانسرای تاریخی و مقبره آقاخانی روستای کهک دلیجان خبر داد.

 

 

علی مشهدی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری دلیجان در گفتگو با پیام دلیجان؛ گفت: پروژه مرمت کاروانسرای تاریخی و مقبره آقاخانی روستای کهک دلیجان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی شهرستان آغاز و در حال اجرا است.

 

مشهدی بااشاره به اینکه این پروژه توسط پیمانکاران اداره کل میراث فرهنگی و با نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی از اواسط تیرماه آغاز شده است، افزود: استحکام بخشی دیواره‌ها،

مرمت پشت بام و مرمت قسمت‌های داخلی از اقدامات قابل اجرا در این میراث ملی است.

 

اجرای طرح بوم‌گردی در روستای «کهک» دلیجان

 

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری دلیجان با تاکید بر اینکه روستای کهک با دارا بودن آثار تاریخی دیگری مانند غار آهکی پتانسیل های درخور توجهی در جذب گردشگر و تبدیل به مکان گردشگری دارد، بیان کرد: اجرای طرح بوم گردی برای این روستا در دستور کار اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری است.

 

مشهدی با تاکید بر اینکه ابنیه تاریخی نقش مهمی در توسعه گردشگری دارند، خاطرنشان کرد: ابنیه تاریخی می‌تواند جایگاه مهمی برای معرفی فرهنگ، تاریخ و آداب و رسوم شهرستان محسوب شود.

 

روستای کهک از جمله معدود روستاهایی است که چند اثر ثبت شده ملی را در خود جای داده است؛ قلعه اسماعیلیه، مقبره آقاخانی، کاروانسرای شاه عباسی و غار کهک از مهمترین آثار تاریخی روستا است.

 

کاروانسرای شاه عباسی کهک از جمله کاروانسراها و بناهای زیبای دوران صفویه است که در روستای کهک از توابع شهرستان دلیجان واقع شده است.

 

این کاروانسرا در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه محلات قرار دارد و در روستای کهک از توابع شهرستان دلیجان واقع شده است.

 

براساس نظر کارشناسان، قدمت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه و در زمره ۹۹۹ کاروانسرایی است که در دوره شاه عباس صفوی در کشور ساخته شده ولی معماری آن، از شیوه معماری دوره سلجوقیان پیروی می‌کند.

 

مساحت مجموع این کاروانسرا دو هزار و ۸۰۰ مترمربع است که یک هزار و ۳۰۰ مترمربع آن را عرصه و یک هزار و ۵۰۰ مترمربع را نیز اعیان تشکیل می دهد.

 

این کاروانسرا در تاریخ  ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۹۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/
تگها: مسئول نمایندگی میراث فرهنگی دلیجان, آغاز پروژه, مرمت کاروانسرای تاریخی کهک, دلیجان, عکس