امروز: دوشنبه, 04 تیر 1397
محتوای خبر

گزارش تفصیلی و حواشی مراسم جشن روز خبرنگار در اراک:از گلایه خبرنگاران به وعده های بی عمل تا وعده های جدید استاندار مرکزی+تصاویر

18 مرداد 1396 کد خبر : 988618567

 

خبرنگاران در روز خودشان هم غریب هستند.خبرنگاران استان مرکزی به جشنی كه با نام خبرنگار و برای این قشر زحمت کش به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد و در محل استانداری مرکزی ترتیب داده شده بود،دعوت شده بودند.

 

به گزارش پیام دلیجان؛  به گزارش دیار آفتاب؛ مراسم سالروز شهادت محمود صارمی و نکوداشت روز خبرنگار هر ساله حواشی بسیاری را در دل خود دارد؛ روز گذشته خبرنگاران استان مرکزی به جشنی كه با نام خبرنگار و برای این قشر زحمت کش به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد و در محل استانداری مرکزی ترتیب داده شده بود،دعوت شده بودند.

مراسمی که باید با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شد و آنان باید می‌آمدند تا از مشکلات و دردهای خبرنگارانی که یک سال رنج و سختی را به رغم تمامی اهانت‌ها و بی‌حرمتی‌های افرادی که نام خود را مدیر نهاده اند متحمل شده‌اند، می‌شنیدند، مسئولانی که تنها در شعار، رسانه‌ای هستند و جایگاه و شأن خبرنگار و رسالتی که باید آن را به انجام برسانند را درک می کنند.

مدیر خانه مطبوعات استان مرکزی

گره کور نا امنی شغلی برای فعالان رسانه

رجائیان مدیر خانه مطبوعات استان مرکزی در این مراسم ضمن تبریک به مناسبت روز خبرنگار با درخواست از مسئولین برای حل مشکلات فعالان عرصه رسانه استان گفت: رسانه‌ها رکن چهارم دموکراسی معرفی می‌شوند و خبرنگاران به عنوان پایه‌های اساسی تشکیل دهنده رسانه‌ها درگیر این موضوع هستند اما چیزی که فقط برای افراد فعال در رسانه‌ها دیده می شود بخش معنوی کار است.

وی با بیان اینکه جایگاه شغلی خبرنگاران و رسانه‌ها با سه بخش دیگر دموکراسی هم‌خوانی ندارد، گفت: این یک گره‌ای است که همچنان باز نشده است و مختص استان تنها نیست، باتوجه به اینکه برخی مسئولین از فضای نقد و نقدپذیری در جامعه تعریف درستی ندارند، خبرنگاران از امنیت شغلی بی بهره اند.

مدیر خانه مطبوعات استان مرکزی ادامه داد: اگر حقوق ناچیز فعالان رسانه را در نظر بگیریم شان معنوی این قشر زحمتکش در نزد شما زیر سوال می‌رود.

خبرنگاران بیمه نیستند

رجائیان بیمه خبرنگاران را از دیگر مشکلات خبرنگاران دانست و گفت: بیمه خبرنگاران چندین سال است که مطرح شده و با وجود تفاهم نامه‌ای که بین وزارت ارشاد، خانه مطبوعات و سازمان تامین اجتماعی منعقد شده است ولی هنوز شاهد اقدام موثری در این زمینه نیستیم.

وی از استاندار مرکزی خواست تا رفع مشکلات خبرنگاران را به عنوان یکی از مدیران دولتی پیگیر شود و گفت: در استان مرکزی ۱۱۲ مجوز برای رسانه‌ها صادر شده است که از این تعداد ۹۲ مجوز نشریات چاپی است که در عمل این تعداد نشریه به دلیل همین مشکلات چاپ نمی شود.

فعال رسانه ای استان مرکزی:
استاندار مرکزی به وعده هایش به خبرنگاران عمل کند

غلامی خبرنگار هفته نامه شاخه سبز استان مرکزی از عدم حمایت مدیریت استان از خبرنگاران به ویژه خبرنگاران رسانه‌های منتقد گله کرد و خطاب به استاندار مرکزی گفت: از زمانی که سکان مدیریت استان مرکزی را در دست گرفتید قول دادید که با اصحاب رسانه نشست‌های خبری را در پایان هر فصل برگزار کنید که متاسفانه تاکنون این وعده محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه بیان دغدغه‌ها، مطالبات و مشکلات استان از طریق اصحاب رسانه به مدیریت ارشد استان در چنین نشست‌های خبری منعکس می‌شود، گفت: چنانچه شاهد برگزاری این نشست‌ها نباشیم و بخواهیم مشکلات را مطرح کنیم امکان ملاقات حضوری با تعیین وقت قبلی مدت‌ها به طول خواهد کشید.

این خبرنگار خطاب به استاندار مرکزی تصریح کرد: آقای زمانی‌قمی شاید شما با سایر مدیران در جلسه هستید ولی من به عنوان یک خبرنگار می‌دانم در سطح جامعه چه می‌گذرد، من یکی از افرادی هستم که شما را قبول دارم اما بسیاری از اطرافیان شما را قبول ندارم.

غلامی ادامه داد: متاسفانه این ذهنیت که شما از ترس نشست خبری برگزار نمی‌کنید در بین برخی افراد به وجود آمده است.

مصوبه هیئت دولت برای مسکن خبرنگاران اجرایی شود

وی نکته سوم مطالب خود را حایز اهمیت عنوان و بیان کرد: اگر می‌خواهید بگوئید اصلاحات هنوز در استان مرکزی زنده است و نفس می‌کشد و اگر می‌خواهید بگوئید استان مرکزی چهره رسانه‌ای دارد و تمامی مدیران با رسانه‌ها تعامل داشته و عشق آنان رسانه است و می خواهید پاسخ رسانه‌ها را بدهید مشکل مسکن خبرنگارانی که مصوبه هیئت دولت است را مرتفع سازید.

این خبرنگار تاکید کرد: متاسفانه این وعده همیشه امروز و فردا می‌شود و از دولتی به دولت دیگر منتقل می‌شود بی آنکه مشکلی از مشکلات خبرنگاران رفع کند.

بانوی فعال رسانه ای استان
دغدغه خبرنگاران، شنیده شدن است

ترکمانی خبرنگار هفته نامه امیر به نمایندگی از جامعه بانوان خبرنگار استان مرکزی در این مراسم خطاب به استاندار مرکزی تصریح کرد: دغدغه ما در مدتی که شما مدیریت استان را بر عهده دارید این بوده است که حداقل برنامه‌ای را با حضور خبرنگاران برگزار می‌کردید و سخنان این قشر از جامعه را می‌شنیدید.

وی افزود: متاسفانه در این مراسم که به نام خبرنگار است کمتر مدیری حضور دارد، اگر یک روز خبرنگاران تصمیم بگیرند که خبری را منتشر نکنند استان در بی‌خبری خواهد بود، و اگر در جلسات و نشست‌های مدیران شما شرکت نکنیم، گزارش عملکردهایشان را نمی‌توانند راست یا دروغ به اطلاع مردم برسانند.

ترکمانی خاطرنشان کرد: خبرنگاران در نشست‌ها شرکت می‌کنند و اخبار را منتشر می کنند، در مدت یک سال همکاری انتظار دارند دستمزدشان پرداخت شود ولی متاسفانه با کلی دوندگی مقداری کم از مبلغ حقوقی‌شان به آنان پرداخت می‌شود. انتظار داریم این موضوع را در شورای اداری استانداری به مدیران تذکر دهید.

خبرنگارانی که دغدغه های کارگران را بیان می کنند،با قراردادهای سفید امضا  کار می کنند

وی با اشاره به غیبت مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم گفت: ما دغدغه‌های کارگران را بیان می کنیم ولی چه کسی دغدغه ما را خبری و مطالبه کند؛ ما خبرنگاران با قراردادهای سفید امضا کار می‌کنیم به مانند بسیاری از کارگرانی که به نفع آنان قلم می‌زنیم.

انتقاد از شیوه تعامل استاندار با خبرنگاران

این خبرنگار با انتقاد از استاندار مرکزی از نحوه تعامل با رسانه‌ها گفت: در مدتی که در استان بوده‌اید وعده پیگیری مشکلات را داده‌اید و با هم حزبی‌های خود از اصحاب رسانه جلساتی را داشته‌اید که این یک انتقاد به شما است.

ترکمانی خاطرنشان کرد: خبرنگاران اگر کاری می کنند از سر دلسوزی است که برای استان دلسوزانه کار می کنند و تنها درخواست ما هم از شما این است که نشستی را با مدیران خود برگزار کنید و مشکلات ما را مرتفع کنید.

استاندار مرکزی

نشست مشترک اصحاب رسانه و مدیران استان را برگزار می کنیم

محمود زمانی‌قمی استاندار مرکزی نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت شهدای رسانه به ویژه شهید صارمی گفت: شهید صارمی نماد آگاهی و بیداری و دانایی در تاریخ خبرنگاری شد و نفرین خدا بر جهل و خشونت و افراط، طالبان و این اندیشه فاسد؛ شهید صارمی و جریانی که او را به شهادت رساند دو جریانی هستند که در طول تاریخ به تقابل یکدیگر رفتند و ما یکی از این حوادث را در مرداد ۷۷ ثبت کردیم.

وی افزود: جدال بین جهل و دانایی، نفرت و خشونت و آگاهی همیشگی است و بایستی سعی کنیم در جریان بیانی که منصوب به آزادی و حریت انسان‌ها است قرار بگیریم که شما به عنوان خبرنگاران در این جریان قرار گرفته‌اید.

استاندار مرکزی تصریح کرد: امروز به رسم ادب از شما خبرنگاران تشکر می کنم و اعلام می کنم که نشستی با حضور مدیران استان و اصحاب رسانه برگزار خواهم کرد تا مشکلات شما را بشنوند؛ من خود از شما برای حضور در این مراسم دعوت کردم و در این دعوت‌ها گزینشی عمل نکردیم و اگر بیش از این هم انتقاد می کردید بر ما شیرین‌تر بود چراکه ما خود را اصول دین نمی دانیم و کسی هم که منکر ما شود از دین خارج نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما انسان‌های منطقی و متوسطی هستیم که در کنار یکدیگر معنا پیدا می کنیم و بایستی هر یک از ما به عنوان مدیران انتقادها را بپذیریم  چرا که جامعه به انتقاد نیاز دارد.
تگها: گزارش تفصیلی, حواشی مراسم جشن روز خبرنگار, در اراک