امروز: دوشنبه, 25 تیر 1397
محتوای خبر

برگزاری آئین برش و رونمایی از قالی متبرک مراسم جمعه قالیشویان؛ مردم دلیجان برای برگزاری آیین ۱۳۰۰ ساله «جمعه جار» آماده می شوند

9 شهریور 1396 کد خبر : 988618686

 

آئین برش و رونمایی از قالی متبرک بافته شده ویژه مراسم جمعه قالیشویان به دست زنان روستای خاوه اردهال دلیجان برگزار می شود.

 

به گزارش پیام دلیجان، آئین برش و رونمایی از قالی متبرک بافته شده ویژه مراسم جمعه قالیشویان به دست زنان مومن روستای خاوه اردهال دلیجان عصر جمعه مصادف با عید قربان،  با حضور  فرماندار و مسئولین شهرستان دلیجان و مهمانانی از شهرستان کاشان برگزار می شود.

 

 

 

این قالی از روی نقشه تاریخی ۴۰۰ ساله و به دست زنان هنرمندان روستای خاوه اردهال دلیجان بافته شده است.

 

از ویژگی های این قالی استفاده از مرغوبترین مواد اولیه و استفاده از رنگ های گیاهی ممتاز و پایدار می باشد که باعث استحکام و دوام آن در اجرای مراسم آئینی مذهبی قالی شویان که همه ساله در دومین جمعه مهرماه برگزار می گردد خواهد شد .

 

آیین ۱۳۰۰ ساله جمعه جار با برنامه چاووش خوانی، پرچم زنی و زیارت شهدای روستای خاوه دلیجان آغاز و با حرکت کاروان عاشقان حضرت علی بن محمد باقر(ع) بصورت پیاده و در مسیر ۱۰کیلومتری روستاهای خاوه، ریجان، لاران، غیاث آباد تا بارگاه مطهر و آسمانی حضرت سلطان علی ابن امام محمدباقر (ع) و عرض سلام و ارادت به این امامزاده مظلوم و یاران شهیدش به پایان می رسد.

 

در قدیم به دلیل عدم وجود رسانه‌های ارتباط جمعی اهالی روستا برای مطلع کردن مردم برای حضور در آئین سنتی مذهبی قالی شویان در دومین جمعه مهرماه هر سال، فردی خوش صدا را به بالای گلدسته‌های مسجد می‌فرستادند تا با صدای بلند مردم را به این مراسم دعوت کند، لذا در حال حاضر اهالی روستای خاوه همه ساله یک هفته قبل از آئین قالی شویان، این سنت قدیمی را زنده نگه می‌دارند.

 

آئین جمعه جار معمولاً در نخستین جمعه از فصل پاییز و یک هفته پیش از مناسک سنتی قالی شویان، در روستای خاوه برگزار می شود.

 

این جمعه که در میان مردم به جمعه جار معروف است، روز فراخوانی مردم به آئین قالی شویان در مشهد اردهال است و جمعه جار پیام آور فرارسیدن سالروز بزرگ و مقدس شهید دشت اردهال، امامزاده مظلوم، حضرت سلطان علی ابن امام محمد باقر (ع)  است.

 

تعیین روز قالی شویان و اعلام آن به مردم به عهده ستاد برگزاری آئین سنتی مذهبی قالی شویان است. این گروه روز برگزاری آن را معمولا در دومین جمعه پائیز تعیین می‌‌کنند.

 

انتهای پیام/
تگها: آئین برش و رونمایی از قالی متبرک, مراسم جمعه قالیشویان, مردم دلیجان, آیین ۱۳۰۰ ساله, «جمعه جار»