امروز: جمعه, 29 تیر 1397
محتوای خبر

کار برداشت صمغ گیاه دارویی باریجه از مراتع دلیجان آغاز شد

12 شهریور 1396 کد خبر : 988618701رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان گفت: کار برداشت صمغ گیاه باریجه از مراتع روستای خاوه این شهرستان آغاز شد.

به گزارش پیام دلیجان سید ابوالفضل نصرالهی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان افزود: برآورد می شود پنج تن صمغ گیاه دارویی باریجه از سطح سه هزار و 103 هکتار از مراتع خاوه در مدت 2 ماه برداشت شده و صادرات صمغ این گیاه در دستور کار قرار دارد.


وی اظهارکرد: باریجه از مهمترین گیاهان دارویی و صنعتی است که با صادر کردن آن گام بلندی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته می شود.


نصرالهی افزود: با بهره برداری اصولی و فنی از این گیاهان مرتعی و با حفظ و احیا این گیاه بومی در منطقه می‌توان زمینه‌های اشتغالزایی در خصوص بهره برداری و فرآوری آن را فراهم کرد.


رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان افزود: بر همین اساس در سال جاری با اجرای عملیات بهره برداری باریجه شرایط ایجاد اشتغال 30 نفر روز برای مدت 2 ماه ایجاد شد.


وی گفت: این گیاه به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی، صنعتی استفاده وسیعی دارد و شیره باریجه بوی ویژه ای دارد و کاربرد عمده آن در، چاپ، ضدعفونی کننده آب چشمه ها و قنوات، ترمیم تاول های پوستی و زخم های سطحی و عمیق، کرم زدایی در دام ها، رفع سنگ کلیه، تولید چسب بی رنگ و نامرئی تثبیت رایحه عطر و ادکلن، نساجی و نقاشی و دارو سازی، ساخت حشره کش ها و تولید انواع پلیمرها است.


نصرالهی ادامه داد: صمغ گیاه باریجه به صورت اشکی و توده ای برداشت می شود و از هرگیاه قوی در حدود60 گرم صمغ برداشت می شود.


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان بیان کرد: باید به بهره‌برداران و مرتع‌داران آموزش لازم برای برداشت صحیح داده شود تا بتوانند با روش‌های صحیح از این گیاه بهره‌برداری کنند.


وی گفت: برداشت اصولی علاوه بر اینکه باعث برداشت صمغ مناسب می شود آسیب‌های غیرقابل جبرانی را به گیاه وارد نمی کند و گیاه قدرت باز زایی و ترمیم زخم خود را افزایش می دهد.شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی 50 هزار نفر جمعت و دارای 220 هزار هکتار عرصه های طبیعی است.


ایرنا
انتهای پیام /
تگها: کار برداشت صمغ, گیاه دارویی باریجه, مراتع دلیجان, آغاز شد