امروز: یکشنبه, 01 مهر 1397
محتوای خبر

به مناسبت هفته روستا بررسی شد: آشنایی با طبیعت بکر روستاهای دلیجان+تصاویر

16 مهر 1396 کد خبر : 988618953

 

در تقویم یک روز با عنوان روز ملی روستا نامگذاری شده است تا شاید اهمیت روستا و زندگی روستایی بار دیگر مورد توجه قرار گیرد به همین منظور به معرفی تعدادی از روستاهای شهرستان دلیجان پرداختیم.

به گزارش پیام دلیجان؛ در تقویم ۱۵ مهرماه روز ملی روستا نام گذاری شده است و  از ۱۵ الی ۲۲ مهرماه به منظور اهمیت دادن به این روز و پررنگ تر کردن مباحث مرتبط با موضوع روستا، اقداماتی صورت می گیرد تا شاید اهمیت روستا و زندگی روستایی بار دیگر مورد توجه قرار گیرد. به همین منظور به معرفی تعدادی از روستاهای شهرستان دلیجان پرداختیم.

 

شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی با دارا بودن ۳۰ روستا در مرکز کشور و در مسیر راه ارتباطی استانهای جنوبی و غربی به تهران و شمال کشور قراردارد.

 

کاروانسرا و پل دو دهک، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار نخجیر، قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان به شمار می روند که اکثر این جاذبه ها در روستاهای شهرستان قرار دارند.

 

منطقه روستایی دلیجان با طبیعت زیبا و بهره مندی از موقعیت جغرافیایی مناسب یکی از مناطق مستعد گردشگری هستند و همه ساله پذیرای گردشگرانی از جای جای ایران اسلامی هستند.

 

روستاهای دلیجان با قرار گرفتن در مسیر غار ۷۰ میلیون ساله نخجیر ، بافت تاریخی نراق، طبیعت کم نظیر و امکانات دریاچه سد ۱۵خرداد دلیجان شرایطی ویژه برای جذب گردشگران را دارد.

 

طبیعت بکر روستای جاسب، پذیرای گردشگران

 

دهستان جاسب، با آب و هوای کوهستانی و با جاذبه های طبیعی بکر و زیبا یکی از دهستانهای بخش مرکزی شهرستان دلیجان در استان مرکزی است، این دهستان در شمال شهر دلیجان و در نزدیکی سد ۱۵ خرداد واقع شده و شامل هفت آبادی است.

 

این منطقه متشکل از روستاهای واران، هرازجان، کروگان، وشتکان، زر و سقونقان و بیژگان است و این هفت آبادی در دره ای به طول ۵۰ کیلومتر در راستای رود ازنا قرار دارد.

 

از آثار باستانی جاسب می­ توان به قبرستان قدیمی واران، تپه قلعه کوه امام علی، تپه قلعه سرخ، تپه قلعه وشتگان، تپه قلعه و سقونقان، مسجد جامع و امام حسن بیجگان، برج روستای هرازجان، تپه قلعه کوه امام ولی روستای کروگان، غار سیجان در ضلع شمالی روستای واران و سنگ نوشته­ های قبرستان روستای بیجگان نام برد که همگی شماره ثبت میراث فرهنگی کشور را دارند.

 

بلندترین قله استان مرکزی در روستای قالهر دلیجان

قالهر روستایی از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی است که ۷۴۰ نفر جمعیت دارد و در دامنه کوه اردهال (دومیر) بلندترین قله استان قرار دارد و با وجود واقع شدن در منطقه جغرافیایی دلیجان، پیوند فرهنگی و تاریخی عمیقی با کاشان قدیم دارد.

در اطراف این روستا بقایای سنگ‌نگاره‌های چند ‌هزار ساله بر تخته‌سنگ‌ها حک شده است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری دلیجان به‌شمار می‌رود.

راونج

راونج ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلیجان  دارای ۸۷۰ نفر جمعیت است که در دهستان دودهک دلیجان قرار دارد.

مزوش، روستایی با ارتفاعات صعب العبور کرکس

روستای مزوش در میان ارتفاعات صعب العبور کوهستان کرکس و رشته کوه های اردهال واقع شده که ۵۰۰ نفر جمعیت دارد و فاصله آن تا دلیجان ۲۵ کیلومتر است.

تصاویر از حمیدرضا زاهدی

انتهای پیام/
تگها: به مناسبت هفته روستا, آشنایی با طبیعت بکر, روستاهای دلیجان, تصاویر