امروز: جمعه, 26 مرداد 1397
محتوای خبر

رنجی که بیماران متحمل می‌شوند؛ کمبود متخصص در سه رشته تخصصی/طرح «تحول نظام سلامت» راهگشای مشکلات حوزه درمان دلیجان نبود

18 مهر 1396 کد خبر : 988618977

 

با گذشت بیش از سه سال از اجرای طرح «تحول نظام سلامت» در شهرستان دلیجان و اقدامات صورت گرفته در بازسازی اورژانس و بلوک زایمان بیمارستان امام صادق (ع) و راه اندازی مراکز بهداشتی، همچنان این شهرستان مشکلات متعددی در حوزه بهداشت و درمان دارد.

به گزارش پیام دلیجان؛ شهرستان دلیجان با مرکزیت شهر دلیجان در منتهی الیه جنوب شرق استان مرکزی واقع شده و از شمال با قم، از جنوب با استان اصفهان، از شرق با کاشان و از غرب با شهرستان محلات مجاورت دارد. این شهرستان دارای یک بخش مرکزی و دو شهر دلیجان و  نراق و چهار دهستان دودهک، جاسب، جوشق و هستیجان است.

 

این شهرستان با جمعیتی معادل ۵۰ هزار نفر، به عنوان کریدور ارتباطی و متصل کننده راه های ارتباطی ۱۷ استان کشور به شمار می‌رود.

 

کمبود پزشک متخصص، تجهیزات اورژانسی و درمانی از جمله مسائل و مشکلات مزمن و دامنه دار شهرستان دلیجان در حوزه بهداشت و درمان است که سال ها مردم این منطقه را رنج می دهد. و برطرف کردن مشکلات این حوزه عزم ملی و کمک شهروندان و تمامی دستگاه های اجرایی را می طلبد.

 

با گذشت بیش از سه سال از اجرای طرح «تحول نظام سلامت» در شهرستان دلیجان و اقدامات صورت گرفته در بازسازی اورژانس و بلوک زایمان بیمارستان امام صادق (ع) و راه اندازی مراکز بهداشتی، همچنان این شهرستان مشکلات متعددی در حوزه بهداشت و درمان دارد.

 

نبود متخصص؛ دغدغه مردم دلیجان در حوزه درمان

 

یکی از شهروندان دلیجانی در خصوص مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان گفت: هر بار که بیمارستان امام صادق(ع) دلیجان مراجعه کردم با صف‌های طولانی مواجه شده‌ام.

 

وی کمبود متخصص را یکی از مشکلات عمده حوزه بهداشت و درمان شهرستان عنوان کرد و افزود: نبود متخصص در شهرستان یکی از مواردی است که همواره گله مندی و نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

 

شهروند دلیجانی اظهار کرد: واگذاری داروخانه بیمارستان به بخش خصوصی و نبود نیروی انسانی کافی از مشکلات دیگری است که مردم شهرستان با آن مواجه هستند.

 

وی ادامه داد: به دلیل اینکه پزشک متخصص در شهرستان وجود ندارد برای درمان مجبور هستیم به مرکز استان یا استان های همجوار مراجعه کنیم.

 

 

کمبود متخصصین به وزارتخانه اعلام شده است

 

بابک نامغ مدیر هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان دلیجان گفت: بیمارستان امام صادق(ع) بر اساس سهیمه دارای متخصص های داخلی، اطفال، بیهوشی، زنان، رادیولوژی و جراح عمومی است.

 

نامغ اظهار کرد: برخی از تخصص‌ها از قبیل چشم پزشکی، جراح مغز و اعصاب و ارتوپدی در کل کشور نسبت به سایر تخصص‌ها کم است و این مشکل تنها مختص دلیجان نیست. چنانچه سهمیه‌ای در این بخش به استان تعلق بگیرد به طور قطع شهرستان دلیجان از ظرفیت این متخصصان بهره‌مند خواهد شد.

 

وی ادامه داد: متخصص چشم پزشکی هم که در شهرستان های محلات و دلیجان خدمات ارائه می داد تا پایان شهریورماه ماموریت خدمت رسانی در این شهرستان‌ها را بر عهده داشت.

 

مدیر هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه توزیع نیروی انسانی از طریق وزارتخانه و بر اساس اعلام نیازها و براساس تعداد فارغ التحصیلان انجام می شود، بیان کرد: نیازهای تخصصی استان در حوزه پزشکی شهریور ماه امسال به وزارتخانه اعلام شد و از آبان ماه نیروهای متخصص در استان‌هایی که کمبود نیروی متخصص داشتند مستقر می‌شود.

 

واگذاری بخشی از امور حوزه بهداشت و درمان به بخش خصوصی

 

نامغ در خصوص تامین کادر پرستاری و درمانی دانشگاه ها هم گفت: بخشی از نیروهای پرستاری و مامایی از طریق طرح، و بخشی هم از طریق استخدام تامین می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه کمبود نیروی پرستار در کل کشور نسبت به تخت های بستری وجود دارد، افزود: در استان مرکزی هم این کمبود وجود دارد و با رایزنی که با وزارتخانه داشته ایم درصدد هستیم بخشی از این کمبودها را جبران کنیم.

 

مدیر هماهنگی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک درخصوص گفت: ذیل کارگروه کاهش تصدی‌گری در وزارتخانه کارگروه به منظور واگذاری بخشی از امور حوزه بهداشت و درمان به بخش خصوصی، کارگروه استانی شکل می‌گیرد.

 

نامغ اظهار کرد: البته خدماتی که در حوزه بهداشت و درمان به بخش خصوصی واگذار می شود باید بر اساس تعرفه دولتی ارائه شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان دلیجان داروخانه بخش سرپایی به بخش خصوص واگذار شده و داروخانه بخش بستری همچنان دولتی است ولی در هر صورت خدمات با تعرفه دولتی به بیماران ارائه می شود.

 

انتهای پیام/
تگها: رنجی که بیماران متحمل می‌شوند, کمبود متخصص, سه رشته تخصصی, طرح «تحول نظام سلامت», راهگشای مشکلات حوزه درمان دلیجان نبود, پیام دلیجان