امروز: چهارشنبه, 28 آذر 1397
محتوای خبر

سال آینده؛ اولین موزه شهاب سنگ دنیا در نراق راه‌اندازی می‌شود+عکس

1 آبان 1396 کد خبر : 988619082

اولین موزه شهاب سنگ دنیا سال آینده در محل سقوط و برخورد شهاب سنگ آسمانی در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان راه‌اندازی می‌شود.

 

به گزارش  پیام دلیجان هم اکنون محل برخورد شهاب سنگ نراق و مکان پیشنهادی جهت احداث موزه در مکان نمازخانه مدرسه خیرساز دخترانه معصومی است که با قول مساعد شهردار و اعضای شورای اسلامی نراق و همکاری مسئولین ذی‌ربط استانی و شهرستانی سال آینده مقدمات افتتاح رسمی موزه به شکل دائمی فراهم خواهد شد.

 

در حال حاضر تعداد ۵۴ سنگ آسمانی ثبت شده جهانی متشکل از ۳۶ قطعه شهاب سنگ، ۱۶قطعه سنگ شیشه ای و یک قطعه سنگ حاوی الماس جمع آوری شده از سراسر جهان توسط پروفسور ایرج عشقی به موزه شهاب سنگ نراق به عنوان اولین موزه شهاب سنگ دنیا تحویل داده شده است.

 

در روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۵۳، در ساعت ۹:۲۰ دقيقه به وقت تهران، يک سنگ آسماني به وزن ۳ كليو و ۲۰۰گرم، و وزن مخصوص ۶۴/۳ از جهت شمال شرقي در نراق سقوط کرد. اين نخستين سنگ آسماني است که سقوط آن در يک منطقه مسکوني گزارش شده است.

 

اين سنگ درست بر روي دبيرستان نوساز معصومي نراق سقوط کرد و پس از سوراخ کردن سقف آزمايشگاه دبيرستان با پهناي ۳۰ سانتيمتر در کف آزمايشگاه فرود آمد. به گفته کارشناسان شهاب سنگ نراق پس از جدا شدن از سنگ مادر، در حدود ۱۳.۷ میلیون سال سن تابش کیهانی و سرگردانی در فضا در تاريخ مذكور در شهر نراق فرود آمده است و در نتیجه موجب شهرت جهانی شهر نراق از لحاظ علمی و تاریخی شد.

 

این شهاب سنگ و قطعاتی از آن ابتدا توسط کارگران مشغول به کار در این مدرسه با انگیزه اینکه الماس یا طلای سفید است به خانه برده می شود ولی در نهایت با پیگیری انجمن شهر،  ژاندارمری و شهردار وقت آقای رادفر کشف و مدت کوتاهی در ژاندارمری نراق نگهداری می شود.

 

انتشار خبر سقوط شهاب سنگ، خبرنگاران و دانشمندان مراکز علمی سراسر کشور را  روزانه نراق می‌کند ولی در آن جمع علاقه‌مند دکتر «ایرج عشقی» به نمایندگی از طرف موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران موفق به تحویل سنگ و انتقال به دانشگاه تهران شد.

 

 

 

 

 

 

 عکس های ارسالی از هادی عابدی

انتهای پیام/
تگها: سال آینده, اولین موزه شهاب سنگ دنیا, در نراق, راه‌اندازی می‌شود, عکس, پیام دلیجان