امروز: سه شنبه, 26 شهریور 1398
محتوای خبر

مصوبه معاون استاندارمرکزی یک ماه هم دوام نیاورد:حاشیه های دنباله دار واگذاری غار ۷۰ میلیون ساله دلیجان

4 آبان 1396 کد خبر : 988619112

 

در روز های اخیر، انتشار آگهی مزایده واگذاری غار چال نخجیر شهرستان دلیجان به بخش خصوصی حرف و حدیث های فراوانی را به همراه داشته است.

به گزارش پیام دلیجان؛ چند سالی است که موضوع واگذاری غار چال نخجیر شهرستان دلیجان به بخش خصوصی با حرف و حدیث های فراوانی همراه بوده و مسئولین و اهالی شهرستان از تصمیمات غیر کارشناسی در این رابطه گلایه دارند.

 

 

واگذاری غار نخجیر به پیمانکاران غیربومی در حالی که در شهرستان شرکت های واجد شرایط حضور داشته و حتی شهرداری های دلیجان و نراق هم به دلیل درآمدزا بودن توانایی اداره آن را داشتند، نگرانی مردم شهرستان دلیجان را به همراه داشته است.

 

در روزهای اخیر با فشار مردم و مسئولین شهرستان به پیمانکار این غار، پیمانکار اداره این جاذبه گردشگری را رها کرده و اکنون اداره میراث فرهنگی شهرستان مدیریت غاز را بر عهده دارد.

 

در بازدیدی که عزیز فیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی در تاریخ ۲۲ شهریورماه امسال از غار نخجیر داشت، مقرر شد مديريت توسعه غار هيئت امنايي، شود و هر گونه طرح توسعه و واگذاري با هماهنگي هيئت امنا و محيط زيست و ديگر ادارات ذيربط و  با حضور كارشناسان خبره اين كار صورت پذيرد.

 

 

همچنین در این بازدید مصوب شد راه خروجي غار نيز بعد از ارائه مطالعات و تحقيقات تخصصي و بعد از بازديد كارشناسان متخصص اين امر مورد بررسي قرار گيرد.

 

در حالی که هنوز یک ماه از صحبت هاو مصوبات حضور معاون استاندار مرکزی نگذشته است و در حالی که در روز های اخیر همه نگاه ها به تغییر استاندار مرکزی بود، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان آگهی مزایده غار را منتشر کرد.

 

 

به دنبال انتشار این اطلاعیه که در تاریخ ۲۶ مهرماه منتشر شده است، موجی از مخالفت ها با واگذاری به روش مزایده و واگذاری این مجموعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی خارج از شهرستان در سطح شهرستان دلیجان به راه افتاد.

 

برخی فعالین سیاسی و اجتماعی شهرستان با اشاره به وعده های برخی مسئولین ارشد استان در جلسه ای که مدتی قبل در مجموعه غار چال نخجیر برگزار شد که قول مساعد واگذاری این مجموعه را به شهرستان داده بودند، خواستار تجدید نظر در این مزایده شدند.

 

این در حالی است که چند سالی که غار نخجیر به بخش خصوصی واگذار شده است نه تنها هیچ اقدامی در محیط خارخی غار برای رفاه حال مسافران و گردشگران انجام نشده است بلکه صدمات فراوانی هم به بخش های داخلی غار وارد شده به طوری که برخی بخش های غار در حال نابودی است.

 

متاسفانه بهره بردار غار به دنبال منافع شخصی خود بوده و هیچگونه اقدامی در جهت فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای این غار انجام نداده است.

 

امید می رود استاندار جدید مرکزی با نظارتی که در واگذاری غار می کند مانع رانت خواری در واگذاری غار نخجیر شود.

 

غار نخجیر در ۱۰ کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده و با قدمتی بیش از ۷۰ میلیون سال،از عجایب خلقت الهی است.

 

 

این جاذبه گردشگری طبیعی ملی حکایت های چند میلیون ساله و جلوه های بی نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فرا روی بیننده می گذارد.

 

محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که از ناب ترین نمونه های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.

 

دهانه اصلی این غار ۱۰ متر عرض و بین ۱۰ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار، به حیرت و تفکر فرو می رود.

 

غار چال نخجیر دلیجان، گنجینه ای از تاریخ زمین و تابلویی زیبا است که هنوز بخش هایی از آن ناشناخته مانده است و همواره اعجاب و شگفتی گردشگران را برمی انگیزد.

 

 

انتهای پیام/
تگها: واگذاری غار نخجیر, پیام دلیجان, اخبار دلیجان, غار 70 میلیون ساله نخجیر, مصوبه معاون استاندارمرکزی, یک ماه هم دوام نیاورد, حاشیه های دنباله دار .واگذاری غار ۷۰ میلیون ساله دلیجان