امروز: سه شنبه, 26 شهریور 1398
محتوای خبر

چهارمین شهر آلوده استان مرکزی،دستگاه سنجش آلودگی هوا ندارد

8 آبان 1396 کد خبر : 988619142شهرستان دلیجان با وجود حدود ۴۰۰ واحد تولیدی از جمله ۱۱۰ واحد تولید کننده عایق های رطوبتی (ایزوگام و قیر) و ۱۴ واحد تولید کننده پودر صنعتی و معدنی، به عنوان چهارمین شهر آلوده استان مرکزی، فاقد دستگاه های سنجش آلودگی هوا است.


به گزارش پیام دلیجان؛ توسعه بی رویه و بیش از حد فعالیت های صنعتی و اقتصادی بخصوص در شهرها نیاز اولیه مردم که همان هوای پاک و سالم است را مورد تعدی و آسیب قرار داده است.

شهرستان دلیجان استان مرکزی با دارا بودن جمعیت ۵۱ هزار نفری حدود ۴۰۰ واحد تولیدی از جمله ۱۱۰ واحد تولید کننده عایق های رطوبتی (ایزوگام و قیر) و ۱۴ واحد تولید کننده پودر صنعتی و معدنی دارد و در کنار شهرهای اراک، ساوه و شازند به عنوان چهارمین شهر آلوده استان مرکزی مطرح است.

علاوه بر استقرار صنایع آلاینده در شهرستان دلیجان وجود ۱۰ هزار هکتار کانون های فرسایش بادی به آلودگی های این شهرستان افزوده است.

آلودگی های شهرستان دلیجان به اندازی است که سال گذشته میزان ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در هوای آن از عدد ۲۸۰میکروگرم بر مترمکعب نیز فراتر رفت که حکایت از افزایش هشت برابری غلظت ذرات معلق در هوای این شهر داشت.

در شرایطی که راه اندازی نخستین كارخانه ایزوگام د‌ر د‌لیجان به ۲۶ سال قبل بر می گردد و با توجه به آلایندگی های این نوع واحدهای تولیدی اما این شهرستان همچنان فاقد دستگاه های سنجش آلودگی هوا است.

دستگاه های سنجش آلودگی هوا می تواند به منظور شناسایی منابع و میزان آلودگی هوا شامل انواع گازهای آلاینده و ذرات معلق مورد استفاده قرار گرفته و  گام های اساسی در برنامه ریزیهای کاهش آلودگی هوای شهر دلیجان و اقدامات علمی،آموزشی و اجرائی با همکاری سایر دستگاه ها و سازمانهای مرتبط و همچنین مشارکت مردمی بردارد.

از آنجایی که به کارگیری فناوریها و تکنولوژیهای نوین در شهرها و حرکت بسوی شهرهوشمند و ارزیابی های دقیق از کیفیت هوا می تواند به بهبود وضعیت هوا و در نتیجه کیفیت هوای بهتر زندگی شهروندان کمک کند باید‌ ایستگاه سنجش آلود‌گی هوا د‌ر د‌لیجان وجود‌ د‌اشته باشد‌ تا بتوان میزان آلود‌گی ناشی از این كارخانه‌ها را به صورت د‌قیق بررسی و برای رفع آن اقدام کرد.

کمبود نیروی انسانی، مشکلات مالی و کمبود خودرو در اداراه محیط زیست شهرستان از دیگر مواردی هستند که توجه به آن می تواند نقش موثری در تلاش برای کاهش آلودگی هوا و محیط زیست دلیجان ایفا کند.

امید می رود مسئولین استانی و شهرستانی با برنامه ریزی مناسب و نصب ایستگاه سنجش آلایندگی با اطلاع از نوع و میزان آلایندگی نسبت به رفع آن اقدام کنند.

انتهای پیام/
تگها: چهارمین شهر, آلوده, استان مرکزی, فاقد, دستگاه های سنجش, آلودگی هوا, است, پیام دلیجان, اخبار دلیجان